Romania, campioana mondiala la minifotbal dupa un adevarat thriller psihologic

Romania a jucat in premiera finala Campionatului Mondial de minifotbal, la Ras Al Khaiman in Emiratele Arabe Unite, contra Kazahstanului. Si a fost un meci nerecomandar cardiacilor. Totul parea pierdut, apoi am ajuns cumva la lovituri de departajare. A fost nevoie de 4 „mingi” de meci ca victoria sa fie in sfarsit a noastra! Suntem campioni mondiali la minifotbal!

Dupa 10-1 cu Sudan, 3-2 cu Spania si 0-0 cu SUA in grupe, au urmat trei victorii in eliminatorii fara gol primit, 7-0 cu Thailanda, 2-0 cu Emiratele Arabe Unite si 3-0 cu Ungaria, si astfel a venit ziua finalei mari.

Prima repriza a fost la discretia tricolorilor, 13 suturi care nu si-au atins insa scopul, acela de a inscrie. Totusi, in ultima faza a primei parti, romanii au inscris, dar in propria poarta, 0-1 prin Mircea Ungur.

In partea secunda, alte sanse mari pentru tricolori, dar o greseala imensa a lui Bogdan Covaci l-a facut pe Tarzanov sa duca scorul la 0-2.

Totul parea pierdut, minutele treceau si romanii nu gaseau solutii de a marca. Totusi cu 3 minute inainte de final, cu ajutorul VAR, Romania primeste o lovitura de pedepasa, transformata de cel mai tanar jucator al echipei, si cel mai bun, Marius Balogh, 1-2. In prelungirile partidei, acelasi jucator rteusea o capodopera si egala cand nimeni nu mai credea, 2-2. Au urmat reprizele suplimentare, s-a jucat la asteptare si astfel s-a ajuns la loviturile de departajare.

A fost nevoie de 15 serii de de lovituri de la 7 metri, ca cineva sa se impuna. A facut-o Romania din a patra sansa de meci. La lovituri a marcat si Andrei Nemitanu, singurul reprezentant al unei echipe din Timisoara, Glissando.

Romania este campioana mondial si devine cea mai titrata formatie din lume pentru ca mai are si 6 titluri continentale, doua arginturi la Euro, dar si doua bronzuri la Mondial.