Romania a invins clar la Sag reprezentativa Ungariei, intr-un meci amical U16

TIMISOARA. Nationala U16 a Romaniei, sub comanda lui Nicolae Grigore s-a reunit pentru o perioada de pregatire centralizata, finalizata cu doua partide amicale, contra reprezentativei similare a Ungariei.

Daca primul joc, disputat la Szeged s-a terminat la egalitate, in retur, joi, la Sag, echipa Romaniei s-a descurcat excelent si s-a impus cu 4-1 (3-0), spre bucuria spectatorilor si a federalilor prezenti la partida.

Scorul a fost deschis rapid de tricolori, dar printr-un autogol „reusit” de Prettenhoffer in minutul 2, iar gazdele au avut baza pentru a tine partida sub control. Pana la pauza, Ianis Avramescu, jucatorul Farului a reusit dubla, iar tabela arata un sec 3-0. In partea secunda, fiecare echipa a reusit cate un gol, maghiarii prin Magyarics (58), iar romanii prin Marco Popescu (89, jucator la Ciucas Tarlungeni).

Asadar, Sagul s-a dovedit inca o data gazda ospitaliera pentru o nationala reprezentativa a Romaniei, localitatea situata pe malul Timisului dand inca o data lectie Timsioarei in ceea ce inseamna organizarea unui meci international.

Reprezentativa U16 este formata din jucatori talentati, selectionati din primele trei ligi ale Romaniei, dar multi jucatori sunt legitimati in strainatate la echipa ca Leganes, Juvetus, Hallas Verona, Venezia, Elche, Hanovra, Malaga, West Ham, Bologna.