Ripensia Timisoara vine cu trei puncte mari din orasul lui Brancusi

TIMISOARA. Etapa buna si pentru Ripi, care a trebuit sa revina de la 0-1 pentru a obtine o victorie importanta la Targu Jiu, contra echipei Pandurii. Banatenii s-au impus cu 2-1, ambele goluri venind din lovituri de pedeapsa.

Gazdele, care veneau dupa 2-1 la Resita, prima lor victorie din campionat, au inceput tare, iar Remacle a inscris in minutul 3 cu un sut de la marginea careului mare. Amfitrionii au ramas in atac si si-au creat si alte oportunitati de a inscrie, insa in cele din urma s-au „trezit” si banatenii, care incet-incet au pus stapanire pe mijlocul terenului. Spre finalul primei parti, Coulibaly a fost faultat in careu, arbitrul Georgescu dictand penalty. Capitanul Tudor Calin a executat perfect si a stabilit scorul pauzei, 1-1.

Petruescu a mutat ofensiv la pauza si partea secunda s-a jucat pe contre, niciuna din echipe nefiind multumita cu egalul. Chiar daca nu a fost un joc extrem de cursiv, finalul s-a jucat pe muchie de cutit. Dupa ce Lalic a fost aproape de gol in minutul 78, gazdele au avut o bara. Apoi, in minutul 89, Sokovic a obtinut un nou penalty, transformat de Sirbu, care a punctat si el pentru o victorie foarte importanta a echipei timisoarene,

Asadar, Ripi face 9 puncte si urca pana pe locul 14, la egalitate de puncte cu Buzaul si Chiajna, iar in etapa viitoare va juca acasa cu Turris Turnu Magurele.

Ripensia UVT: Dobre – Burdet, Tieranu, Lalic, A. Macritchii – Coulibaly, Calin (cpt.) – Vasluian, Tudorache, Ene – Golda. Au mai jucat: Sokovic, Sirbu, Gladun, Stoi, Urvantev.