Ripensia Timisoara, victorie categorica impotriva ultimei clasate, Pandurii Tg. Jiu

Evolutie convingatoare a trupei pregatite de Cosmin Petruescu pe terenul „lanternei”. Ripensia s-a impus la Tg. Jiu cu 3-0 (1-0) si continua seria excelenta din play-out, unde a ajuns la trei victorii si doua egaluri.

Daca pana acum, Ripi reactiona imediat dupa ce primea gol, de data aceasta nu a mai fost nevoie. Mihai Ene a deschis rapid scorul, din debutul partidei, cu o executie eleganta in minutul 4, iar apoi meciul s-a jucat intr-o singura directie, spre poarta gazdelor.

Dupa multe ocazii ratate de banateni, Sokovic a marcat la cateva secunde dupa ce a fost introdus in teren, in minutul 66, ca acelasi Ene sa stabileasca scorul final cu un nou sut de efect, minutul 75, 0-3. Un joc matur si solid al banatenilor, care nu a lasat loc de surprize. E adevarat in fata unui adversar modest, care deja s-a obisnuit cu gandul retrogradarii.

Ripensia va sta in etapa viitoare si va mai juca un singur meci in acest sezon, acasa cu Metaloglobus. Pana atunci insa, echipa timisoarena poate scapa si matematic de eventualele emotii ale unui joc de mentinere. Oricum, trupa lui Petruescu a demonstrat ca poate juca fara probleme si chiar cu un oarecare succes in acest esalon.

Echipa de start a Ripensiei: Dobre – A. Macritchii, Rogac, Fridrich, Gladun – Calin (cpt.), Coulibaly – Piftor, Ene, Tudorache – Padurariu. Rezerve: Miklos – Sturzu, Lalic, Stoi, Neagu, Vasluian, Golda, V. Macritchii, Sokovic.