Ripensia Timisoara termina cu bilant pozitiv cantonamentul din Antalya. Victorie in ultimul joc

Joi, 7 februarie, in ultima zi a cantonamentului ce se desfasoara in Antalya, ros-galbenii au invins gruparea din Serbia de prima liga Proleter Novi Sad, cu scorul de 2-1.

Timisorenii au inceput in forta partida, iar la capatul primului sfert de ora de joc aveau deja un avantaj de doua goluri. Scorul a fost deschis in minutul 5, de Vlad Chera, care a inscris primul sau gol in tricoul Ripensiei cu o executie de la opt metri, dupa o centrare venita de la Calin Toma. Cei doi au fost principalii protagonisti si la golul al doilea. Vlad Chera, scapat spre poarta adversa, a fost oprit doar printr-un fault comis in careul sarbilor, astfel ca Ripi a beneficat de o lovitura de pedeapsa, transformata de Toma. La pauza s-a intrat cu 2-0, dar scorul putea fi mai mare, banatenii ratand si alte sanse, cea mai clara apartinandu-i lui Zaluschi.

Repriza a doua a fost mai animata doar pe final. Sarbii au reusit sa reduca din diferenta, pe contraatac in minutul 82. Apoi, trupa din Novi Sad a incasat două cartonaşe roşii si au terminat jocul in 9 oameni, insa Ripi nu a mai reusit sa inscrie, dar s-a multumit cu acest 2-1 in fata unei echipe de prima liga.

Alexandru Pelici a folosit urmatoarea formula: Paduraru – A. Popa, Tinc, Tieranu (‘72, Apro), Straut – Stoi (‘41, Burdet), Anghelina– Chera (‘61, Cluci), Zaluschi (‘61, Dumiter), C. Toma (‘61, Badauta) – Mansour (‘72, Istratescu).

Cu acest ultim joc s-a incheiat si stagiul de pregatire centralizata din Turcia. Banatenii au jucat 5 partide, castigand 3 si pieryand doua, terminand astfel pe plus seria de teste.

Dupa revenirea la Timisoara, roş-galbenii mai au programate doua meciuri de verificare. Miercuri, 13 februarie, Ripi va juca cu UTA, de la ora 11.00, pe terenul sintetic de la Baza 2. Ultinul meci test inainte de reluarea campionatului se va disputa la Resita, cu Scolar, sambata, 16 februarie, de la ora 11.00.

Daca ati fost martorii unui eveniment sau ai unei situatii neobisnuite care ar putea deveni subiect de stire, contactati-ne la [email protected] sau pe contul nostru de Facebook