Ripensia Timisoara se mai impiedica o data. Esec la limita pe teren propriu

TIMISOARA. Ramasa fara antrenor chiar cu o zi inainte de joc, echipa Ripensiei a inregistrat un nou esec. A fost 0-1 cu Concordia Chiajna intr-un joc disputat pe Arena Electrica.

Prima repriza a jocului a fost modesta, cu putine ocazii clare de a marca. Mult mai pragmatici, oaspetii, care spera la promovare in acest sezon au deschis scorul, inca din minutul 15, dupa un contraatac scaoala finalizat de Valentin Gheorge. Vizitatorii incep in forta partea secunda, au o bara prin Anghelina, fost ripensist, apoi pun presiune la poarta lui Rus. Banatenii s-au dezmeticit la timp si au inceput sa atace periculos reduta ilfovenilor. Piftor a trimis puternic in transversala in minutul 52, ca apoi sa se joace mult timp pe contra, insa cu un mare plus pentru gazde. In minutul 85, ilfovenii pierd mingea, ajunge la gazde, Morariu trage din 14 metri, mingea se duce din nou in transversala, cade, iar din apropiere Valerii Macritchii nu poate marca. Faza se stinge tot din executia lui Morariu, cu un sut pe langa.

Asadar, esec dureros pentru gazde, care se afla la a treia infrangere consecutiva la rand, una in Cupa, doua in campionat. Ripi ramane pe 12, si are 9 puncte, si se afla la doua lungimi de cealalta echipa din Timisoara, Politehnica, 7 puncte, loc 14. In schimb Chiajna este pe 3, la egalitate de puncte cu echipa de pe 2 si doar la un punct in spatele liderului, Petrolul.

Ripensia: I. Rus – Sturzu, Țieranu, Fridrich, Andr. Macrițchii – Coulibaly (cpt.)(Stoi 90′), Val. Macrițchii (Mih. Ion 90′) – Piftor, Golda, Mitrov (Vidrăsan 62′) – Ernest (Rz. Morariu 62′)