Ripensia Timisoara se impune pe final la Ghiroda in Cupa Romaniei

TIMISOARA. Visul frumos s-a terminat pentru Ghroda, in timp ce Ripensia s-a calificat in faza urmnatoarea si va aduce o echipa din prima liga pe teren propriu. Ripi a invins dupa un meci echilibrat Ghiroda in Cupa Romaniei, pe terenul acesteia, 3-1, dupa ce la pauza secund divizionara era condusa.

Ghiroda a visat frumos, obtinand victorii pe linie pana acum, atat in cele trei tururi anterioare in Cupa, cat si in cele trei jocuri din Liga 3. Astazi, echipa d elanga Timisoara a condus si Ripensia la pauza dupa golul lui Mancas, dar experienta vizitatorilor s-a simtit in partea secunda. Lungu a egalat, iar pe final, Voinea, care a intrat in ultimul sfert de ora si Popivici au adus liniste in tabara ros-galbenilor.

Una peste alta un meci bun, care a aratat ca Ghiroda nu a obtinut intamplator rezultate excelente, in timp ce Ripensia demonstreaza ca ramane o specialista a Cupei.

Ghiroda: M. Gakos – Gota, Mancas, Sofran, Jighici, Silaghi-Perju, Ghinescu, Al. Sabau, Ianc, Bocsan, Budur.
Rezerve: R. Barbu – Jocanic, Bite, Pituc, Liuba, Semeniuc, Andreca
Antrenor: Octavian Benga

Ripensia: Mociu – C. Lungu, Burdet, Tinc, Ad. Popa (cpt.), Al. Neagu, Golda, Al. Popovici, Staicu, Monea, Tieranu.
Rezerve: Dobre – Tudorache, Vasluian, C. Toma, Voinea, Calin, Fotescu.
Antrenor: Alexandru Pelici