Ripensia Timisoara se califica fara probleme, ACS Poli demolata la Ghiroda

TIMISOARA. Trei echipe din Timis aui jucat marti in turul a III-lea al Cupei Romaniei, iar cele care s-au calificat mai departe au facut-o la scor.

Ripensia Timisoara a evoluat in Caras Severin impotriva castigatoarei trofeului la nivelul judetului vecin, Vointa Lupac. Divizionara secunda a rezolvat problema calificarii inca din primele 45 de minute. Golda a deschis scorul in minutul 11, pentru ca dupa alte 8 minute Adrian Popa sa transforme fara probleme o lovitura de la 11 metri. In minutul 28 Alexandru Neagu a reusit golul 3, iar cu 2 minute inaintea pauzei Vasluian a inscris golul al patrulea. In repriza secunda timisorenii nu au mai fortat, mai ales ca in acest final sa saptamana au o partida mult mai dificila la Calarasi, si in cele din urma s-au calificat in turul al patrulea.

Fosta prim divizionara ACS Poli nu a avut nicio sansa in fata colegei de serie din liga a III-a, CSC Ghiroda. Timisorenii au incasat primul gol inca din minutul 10, reusita fiind semnata de Alexandru Baranyi. Abia au repus elevii lui Petre Vlatanescu mingea de la centrul terenul echipa din Ghiroda a recuperat, mingea a ajung din nou in careul polist, iar acelasi Baranyi a trimis din 5 metri in plasa portii lui Mosoarca.
In minutul 23, Alexandru Baranyi si-a completat hattrick-ul, dupa ce a trimis cu capul in plasa din careul mic al lui Poli. cu doua minute inainte de pauza, dupa o noua balbaiala a apararii timisorene mingea a ajuns tot la Baranyi, care a inscris faara probleme si a stabilit scorul pauzei, 4-0.
La cinci minute de la reluare Ghiroda a punctat din nou prin Ianc, pentru ca un sfert de ora mai tarziu ACS Poli sa reduca din handbicap prin reusita lui Marco Buga. Ghiroda a continuat sa atrace, iar in minutul 68 acelasi Ionut Ianc a inscris al doilea sau gol si a stabilit scorul final, 6-1 pentru Ghiroda.

Faza a patra a CUpei Romaniei, in care s-au calificat cele doua echipe din Timis, este programata in 10,11 si 12 septembrie.