Ripensia Timisoara reuseste sa inchida anul cu bine. Victorie muncita cu Farul

TIMISOARA. Ultimul meci din campionatul Ligii 2 programat in anul 2020 s-a disputat la Timișoara, pe arena Electrica. S-au intalnit intr-un joc de totul sau nimic, Ripensia si Farul Constanta, doua echipe cu obiective diferite. Gazdele doresc o echipa tanara cu care sa ameninte promovarea peste cativa ani, in timp ce Farul s-a gandit din acest sezon la Liga 1.

Au urmat 90 de minute intense, pe un teren foarte greu si cu doua combatante care au jucat pana la ultima picatura de energie pentru un rezultat pozitiv. In ciuda conditiilor grele, meciul s-a ridicat la nivelul asteptarilor, poate chiar a fost si peste. Ocazii au fost cu nemiluita, dar portarii Dobre si Dur-Bozoanca au facut minuni. Ratari… monumentale, de ambele parti, dar si un gol care a facut diferenta. Sokovic a marcat in minutul 65 singurul gol al jocului si si-a adus astfel contributia la a sasea victorie a echipei ce a avut cel mai mult de furca cu pandemia de coronavirus.

Ripensia a urcat pana pe locul 15 in clasament, a oprit o serie negativa de meciuri, dar cel mai important este ca baietii lui Cosmin Petruescu au inchis anul cu multa atitudine, determinare si 3 puncte mari. Diferenta putea fi mai mare, Tudorache ratand ocazii imense, dar la fel de bine si Farul putea obtine un punct din acest joc, asadar scorul de 1-0 este probabil cel mai potrivit pentru aceasta intalnire.

Ripensia Timisoara: Dobre – A. Macritchii, Rogac, Lalic, Fridrich – V. Macritchii, Coulibaly (Stoi 46′), Al. Neagu (cpt.)(Al. Popovici 70′), Vasluian (Gladun 58′) – M. Ene (Vl. Tudorache 58′), Sokovic.