Ripensia Timisoara respira. Victorie de moral contra unei foste prim-divizionare

TIMISOARA. Etapa a 15-a a insemnat un meci de totul sau nimic pentru Ripensia. Ramasa fara trei puncte importante dupa ce Daco Getica s-a retras din campionat, baietii lui Alex Pelici aveau doar posibilitatea victorie in fata fostei prim-divizionare Concordia Chiajna. Dupa un meci pe care l-a dominat, Ripi s-a impus mai clar decat o arata scorul 2-1.

Ripi a inceput in atac si a avut marile ocazii ale primei parti, dar golul a venit greu, Apro, transformand in minutul 32 un penalty obtinut de Voinea. Chiajna a avut puterea sa revina in joc, marcand prin Bari, din careul mic, 1-1 fiind si scorul pauzei, chiar daca Chera putea readuce Ripi in avantaj. Gazdele au dominat clar partea sceunda, Neagu a facut dreptate marcand pentru 2-1 in minutul 72, dar chiar si asa, Voinea, Popovici si Lungu au avut ocazii mari de gol. Victorie importanta pentru timisoreni, care trec acum peste linia supravietuirii.

Ripensia: Dobre – Lungu, Tinc, Apro (cpt.), C. Toma – Burdet, Stoi – Fotescu, Al. Neagu, Chera – Voinea. Rezerve: Păduraru – Ad. Pop, Al. Popovici, Vasluian, M. Staicu, T. Calin, Monea.