Ripensia Timisoara respira. A doua victorie la rand pentru trupa lui Alex Pelici

In cele din urma a fost un meci cu final asteptat si 3 puncte muncite. Ripensia Timisoara a invins cu 2-0 (1-0) pe Dacia Unirea Braila, in etapa a 20-a, adica prima runda din retur.

Intalnirea disputata pe stadionul Dan Paltinisanu a fost alerta, cu multe ocazii de poarta. Bineinteles, gazdele au dominat clar partida si si-a creat numeroase sanse, dar si oaspetii, atat cat au putut, au fost periculosi.

Jocul a fost rezolvat de Alexandru Popovici, „extrema” lui Pelici reusind dubla care a consfiintit rezultatul final. In minutul 32, jucatorul ce a inceput campionatul in tricoul celor de la ACS Poli, a marcat cu capul dupa o centrare a lui Anghelina, iar in minutul 56, a fructificat o pasa perfecta a lui Dumiter.

2-0 pentru Ripensia, care este la al treilea rezultat pozitiv si la a doua victorie la rand, fara gol primit dupa 1-0 miercuri cu Farul. Gruparea banateana trece „linia rosie”, dar mai are nevoie de puncte din din ultimul joc al anului, tot acasa, cu Luceafarul.

Ripensia: Dobre – Ad. Popa (cpt.), M. Toma, Hecsko, Straut – Burdet, Anghelina, Al. Popovici, Zaluschi – Dumiter, Badauta. Au mai jucat: Mansour, Monea, Kawagoe.
Antrenor: Alexandru Pelici

1. Felicitari pentru victorie ! Hai Ripensia !