Ripensia Timisoara pierde meciul de debut in play-out. Banatenii au primit trei goluri pe contraatac

TIMISOARA. Meci cu final neasteptat pe Electrica. Ripensia era favorita certa in fata Brasovului, echipa aflata intr-o situatie grea, dar banatenii nu au stiut sa profite si au pierdut primul meci din play-out, 2-3.

Gazdele, care isi jucau practic ultimele sanse de a mai scapa de locul 5 al Grupei B, care duce la barajul de mentinere/retrogradare, au inceput mai bine, iar in minutul 10, fix din 3 pase, incepand cu portarul, au marcat pe contraatac prin Lambrinoc, 0-1. Ripi preia posesia, dar nu are ocazii clare, iar Tiereanu vede destul de usor rosu (direct) pentru o intrare la mijlocul terenului. Cu un om in plus, vizitatorii isi dubleaza avantajul in minutul 40. Atunci, tot pe contraatac si doar din doua pase, mingea a ajuns la Angelov care a inscris din careul mare, 0-2. Chiar inainte de pauza, Ripi reintra in joc, Golda fiind atent la o faza prelungita de atac si marcand din afara careului mic, 1-2.

Repriza secunda incepe bine pentru gazde, iar la un corner din minutul 49, Valeri Macritchii trimite pe spate cu capul la Vidrasan, care puncteaza tot cu capul, 2-2. Au fost apoi momente bune pentru gazde, nespeculate, insa, in goluri. Apoi, a venit minutul 67, cand amfitrionii pierd nepersmis o minge la centru, iar Brasovul, deja in stilul caracteristic, puncteaza imediat pe contraatac, prin Iorga. Asadar, esec nepermis pentru Ripensia, care nu a mai avut puterea sa scoata macar un punct.

Situatia este inca buna pentru timisoreni, insa mai au nevoie de puncte in urmatoarele partide pentru a evita locul 5 in grupa.

Ripensia: Dobre – Sturzu, Lalic, Tieranu, Gladun – Vidrasan, T. Calin (cpt.) – Ivancevic, Ene, Mitrov – Golda. Au mai intrat: Rogac, Piftor, V. Macritchii, Matis, Stoi.

1. Și cu ăștia vreți să continuați tradiția?