Ripensia Timisoara pierde acasa, ASU Politehnica vine cu un punct de la Bucuresti

TIMISOARA. Duelul Timisoara – Bucuresti din etapa a 9-a a ligii secunde a fost transat de echipele din capitala. Metaloglobus a invins pe stadionul Dan Paltinisanu pe Ripensia cu 1-0, in timp ce Daco Getica, fosta Juventus a terminat in Colentina la egalitate cu ASU Politehnica.

Ripensia si-a complicat singura existenta, nereusind un rezultat bun in fata unei echipe d ebatut. metaloglobus, echipa ce a retrogradat la finele sezonului trecut, dar care a fost reprimita in liga secunda, dupa retragerea Afumatiului a dat lovitura la Timisoara. Banatenii nu au gestionat bine momentele in care au dominat, apoi Zaluschi a luat aiurea un cartonas rosu, fapt de care a profitat gruparea oaspete care a inscris singurul gol al partidei, prin cel mai bun om al ei, Valentin Ghenovici, acesta transformnad un penalty in minutul 71.

La Bucuresti, ASU Politehnica a scos un rezultat pozitiv in fata echipei Daco Getica. Gazdele au condus inca din debut, dar violetii lui Petruescu si-au revenit rapid si au dominat intalnirea. Bozian a egalat de la punctul cu var in minutul 51, iar Politehnica a avut marile ocazii, acest punct fiind cumva prea putin pentru ce a aratat echipa. Bedea a inscris si el, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, iar Banica si Velici au ratat in prelungiri sansa golul victoriei.

Tot sambata, pe baza Electrica, ACS Poli joaca un meci de totul sau nimic cu Pandurii Tg. Jiu.

1. Ușor,ușor se pare ca CSA își revine.Aceias atitudine o așteptăm se deblabRipi.