Ripensia Timisoara obtine un punct in stil caracteristic, ASU Politehnica isi complica situatia

TIMISOARA. Doar un punct din sase posibile. Atat au putut obtine cele doua echipe timisorene ce au jucat astazi, de la ora matineului. Ripensia Timisoara a remizat cu Dacia Mioveni, iar ASU Politehnica a pierdut in Ilfov, la una din codase, CS Balotesti.

Ripi a revenit „acasa” in Ciarda Rosie, dar nu si-a schimbat naravul. La fel ca in cele trei partide disputate anterior pe teren propriu, dar pe Dan Paltinisanu, banatenii au fost condusi, dar au egalat in ultimul sfert de ora. Asa s-a intamplat in partidele cu Energeticianul, U Cluj, FC Arges si astazi cu CS Mioveni. Oaspetii au deschis scorul prin Vali Balint in minutul 37, in ciuda unui joc echilibrat, dar trupa pregatita acum de Alex Pelici a smuls un punct in minutul 78, prin Catalin Badauta, care a inscris dupa o centrare a lui Mansour. Asadar, Ripensia – Mioveni doar 1-1, iar echipa timisoareana ramane in zona rosie.

ASU Politehnica continua sa dezamageasca. „Echipa suporterilor” a inregistrat a patra infrangere consecutiva. De aceasta data a pierdut in fata unui adversar mai mult decat accesibil, CS balotesti, una din codasele seriei. Trupa din Ilfov s-a impus cu 1-0, printr-un gol inscris in minutul 30 de Cornel Predescu, fost jucator al timisorenilor in sezonul trecut. ASU isi complica situatie si se apropie de zona locurilor retrogradabile.

Tot astazi va juca si ACS Poli, pe arena Electrica, de la ora 13 contra celor de la Petrolul Ploiesti.