Ripensia Timisoara nu a facut fata Resitei. Banatenii de munte s-au impus lejer

Mos Niculae a facut o formatie din Banat fericita. Nu, nu este vorba despre Ripensia, ci despre CSM Resita. Intr-un derby zonal, dar si de clasament, „metalistii” s-au impus la pas in fata unei echipe cu nume de legenda, care sufera inca dupa acele infectari cu noul coronavirus. Victoria a fost stabilita inca de la pauza, 2-0.

Resita a inceput mai bine si a confirmat si pe tabela superioritatea din teren, Victoras Astafei, acest atacant de valoare care putea mai mult in cariera, marcand cu o frumoasa lovitura de cap din apropierea punctului cu var, 1-0. Banatenii de la campie nu s-au trezit si gazdele au continuat sa domine jocul. In minutul 40, Laurentiu Bresneni a marcat din apropiere, profitand de o aparare visatoare a Ripensiei, 2-0.

In partea secunda, lucrurile s-au mai echilibrat, la asta contand si cele 5 schimbari facute de Cosmin Petruescu. Nu a fost insa deajuns nici macar pentru un gol de onoare, iar Resita s-a impus cu 2-0, insa scorul putea fi chiar mai mare.

Pentru Ripensia, ajunsa in partea inferioara a clasamentului mai urmeaza doua restante, cu Farul si cu U Cluj.

Ripensia Timisoara: Dobre – Burdet, Lalic, Rogac, Fridrich – Val. Macritchii, T. Calin (cpt.) – Vasluian, Stoi, Vl. Tudorache – Sokovic. Au mai jucat: Neagu, Popovici, Ene, Urvantev si Maric.