Ripensia Timisoara invinsa in primul meci oficial al anului. Banatenii scapa printre degete un punct cu Dejul

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a fost aproape sa obtina un punct in fata unei echipe ce spera la prezenta in playoff.

Duelul a fost unul echilibrat in prima parte, fara prea multe ocazii de poarta. Oaspetii au deschis scorul dupa o jumatate de ora de joc. La capatul unui contraatac, Alexandru Popa a trimis in careu, mingea a ajuns la Cocian, care a strecurat balonul pe langa Rus in plasa portii timisorene. Bucuria ardelenilor a durat doar 9 minute. Dupa o lovitura libera de la aproape 30 de metri a lui Zamfirescu, fotbalistii Unirii nu au reusit sa respinga, iar Morariu a trimis in plasa, stabilind scorul pauzei, 1-1.

Echilibrul s-a pastrat si in partea a doua, pana in ultimul sfert de ora, cand Dejul a inceput sa preseze. Cea mai mare ocazie a fost a lui Angelo Cocian, care din marginea careului de 6 metri a trimis spre poarta, dar mingea s-a scurs prin fata buturilor timisorenene. Cu un minut inainte de sfarsitul timpului regulamentar o centrare a lui Cocean a fost respinsa de timisoreni, mingea a ajuns la Razvan Maftei, care a trimis spre poarta. Rus a atins mingea, dar aceasta a lovit bara din dreapta si a intrat in plasa. Unirea Dej s-a impus astfel cu 2-1.

M-as fi bucurat foarte mult pentru baieti, pentru tineretea lor sa castigam astazi un punct. Ce pot sa zic?Am luptat pana in ultimul minut, iar la final adevarul este ca in ultimele 15 minute am cam cedat si nu am mai reusit sa jucam de la egal la egal cu ei, desi dupa o prima repriza care a fost complet echilibrata, si scorul a fost 1-1, in a doua repriza, pe masura ce a trecut timpul am cedat initiativa si pe final am si primit gol. Sunt multumit in mare parte. As fi vrut mai mult curaj pentru ca s-a vazut presiunea unui joc oficial. In meciurile amicale s-au descurcat mult mai bine, adica au tinut mai mult de minge, au reusit sa creeze situatii de gol, pe cand astazi, de multe ori din cauza presiunii au ales sa joace o minge lunga, iar in varianta in care joci minge lunga e mult mai greu sa ajungi la poarta, mai ales in situatia in care suntem noi. Dar, per total, nu pot sa zic ca a fost un joc rau„, a spus la final Iulian Muntean, antrenorul Ripensiei.

In runda viitoare, formatia timisoreana va juca in deplasare impotriva Concordiei Chiajna.