Ripensia Timisoara incheie seria amicalelor cu doua victorii. Una cu Becicherec, una cu ASU Politehnica

TIMISOARA. Ripensia si-a crescut nivelul de joc aratat in meciurile de pregatire, cu ocazia ultimelor doua partide test. Elevii lui Alex Pelici au reusit doua victorii, una in partida disputata vineri seara pe Electrica impotriva Fortunei Becicherecu Mic, si una sambata, dupa testul desfasurat pe Stiinta, cu ASU Politehnica.

Vineri, Ripi s-a impus cu 2-0, intr-un joc in care diferenta putea fi mai mare. Calin Toma a ratat doua penaltiuri in doua minute, dar Voinea a deschis scorul inainte de pauza. In partea secunda a inscris si Popovici, care a stabilit scorul final.

Ripensia UVT: Mociu (’65, Paduraru) – A. Popa (’46, Fotescu), Tieranu, Apro (’76, Tinc), C. Toma (’46, Lungu) – Neagu (’76, Burdet), Stoi (’76, Tudorache) – Monea (’50, Popovici), Voinea (’46, Golda), Iseini (’60, Chera) – Staicu (’46, Zaluschi).

Sambata dimineata, Ripensia a jucat pe terenul Politehnicii, pe Stiinta, intr-un ultim meci amical pentru ros-galbeni, si un penultim pentru alb-violeti, care vor mai juca astazi si cu Lugojul.

Dupa un meci destul de spectaculos, Ripi s-a impus cu 3-1, dupa ce a avut avantaj si la pauza, 2-1. Toma din penalti, Fotescu si Hecsko au punctat pentru invingatori, Axente pentru invinsi.

Ripensia: Dobre – Lungu, Tinc, Hecsko, Toma – Burdet, Tudorache – Fotescu, Zaluschi, Chera – Voinea. Au mai jucat: Popovici, Tudor, Stoi, Monea, Staicu, Popa, Neagu, Apro, Golda, Vasluian, Tieranu.