Ripensia Timisoara incepe sezonul de primavara cu o victorie clara

A fost mai greu pe hartie, decat pe teren. Daca inainte de joc sansele erau egale in partida dintre Ripensia si Metaloglobus Bucuresti, dupa doar o repriza din joc, partida era deja adjudecata de gazde.

Chiar daca a pierdut jucatori importanti in aceasta iarna, Alexandru Pelici s-a descurcat bine pe piata transferurilor, dar a creat si acea omogenitate de care era nevoie in joc. Cu multi „muncitori” in echipa, si fara vedete, Ripensia a aratat excelent in partida disputata pe Electrica in fata unei echipe bune a campionatului, Metaloglobus.

Banatenii au inceput jocul in atac, iar primele ocazii ale lor aratau ca golul nu este departe. In minutul 23, dupa un corner batut de Tudorache, Tudor Calin a reusit sa deschida scorul, dar si sa inscrie primul sau gol in liga secunda, 1-0. Gazdele au ramas pe „val” si in minutul 30, Caius Lungu a „prins” un voleu superb din afara careului mare si a facut 2-0. Doar cateva minute mai tarziu, Tudorache a obtinut un penalty, transformat cu siguranta de capitanul Claudiu Apro, care a stabilit scorul pauzei, 3-0.

Oaspetii au incercat sa reduca din deficit si au obtinut si ei o lovitura de pedeapsa. Experimentatul Ovidiu Herea a executat bine, dar Horatiu Moldovan a respins incredibil, pastrand intacta poarta sa. Cu trecerea timpului, tot Ripi a fost mai periculoasa si a trecut in mai multe randuri pe langa majorarea scorului. S-a terminat insa 3-0, dupa un joc excelent al banatenilor, care etapa viitoare vor merge pe terenul liderului, UTA.

Evolutii convingatoare din partea noilor veniti, fratii Macritchii, a portarului Moldovan. Un plus pentru mijlocasul Tudor, aflat in crestere de forma, dar si cu pofta de joc.

Ripensia: H. Moldovan – Caius Lungu, Apro (cpt.), Hecsko, A. Macritchii – V. Macritchii, T. Călin, Al. Neagu – Chera, Al. Popovici, Tudorache. Au mai jucat: Neagu, Sirbu, Vasluian.