Ripensia Timisoara, esec neasteptat acasa cu Periamul, intr-un meci amical. Un jucator emblematic a marcat contra fostei echipe

TIMISOARA. Ripensia a revenit in oras pentru a juca impotriva Avatului Periam – echipa din Liga 3, intr-un meci de pregatire. Reamintim, trupa timisoreana se afla intr-un cantonament centralizat la Buzias.

Dupa 7-1 cu Pobeda Dudestii Vechi, elevii lui Cosmin Petruescu erau favoriti si in aceasta intalnire, insa o replica foarte buna a vizitatorilor a facut ca meciul sa se termine cu o surpriza. Periamul s-a impus in jocul disputat pe arena Electrica cu 2-1. Primul gol al partidei a fost marcat de Mediop, fost jucator emblematic al Ripensiei, aflat la gruparea banateana timp de mai multe sezoane, el fiind un golgheter pur-sange. Senegalezul a jucat in ultimul sezon la FC Arges. Pentru invingatori a marcat spectaculos si Sevici, in timp ce pentru gazde a inscris Valeriu Macritchii, pe final de intalnire.

Ripensia, prima repriza: Mosoarca – Morariu, Rogac, Lalic, Fridrich – Stoica, Stoi, Ivanovic, Piftor – Ernest, Golda. Au mai intrat Andrei Macritchii si Valeriu Macritchii.

Ripensia, a doua repriza: Mosoarca – A. Macritchii, Tieranu, V. Macritchii, Gladun – Vasluian, Vidrasan, Coulibaly, Ene – Padurariu, Sokovic. Au mai intrat: Sturzu, Degau, Ciurel.