Ripensia Timisoara, doar un punct din deplasarea de la Targu Jiu. Banatenii au lovit de trei ori bara

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a inceput meciurile oficiale din 2022 cu o remiza in deplasarea de pe terenul celor de la Viitorul Pandurii Targu Jiu.

Prima ocazie a intalnirii a apartinut timisorenilor, in minutul 4, cand Rogac a trimis putin peste poarta dupa un corner executat de Stoica. Cinci minute mai tarziu, tot dupa o lovitura de la colt, Calin Tudor a lovit balonul cu capul, insa acesta a lovit bara transversala.
Prima ocazie notabila a gazdelor a venit dupa un sfert de ora, cand Dodoi a trimis cu capul, din pozitie buna, peste buturile timisorene.
Pana la finalul primei parti nu au mai fost consemnate ocazii bune de gol si s-a incheiat 0-0.

In partea a doua duelul a ramas la fel de echilibrat. In minutul 67 gazdele au dat lovitura si au deschis scorul prin Acosta, insa reusita a fost anulata pentru o pozitie de offside. In minutul 72, Ripensia a fost aproape de gol din nou, dupa ce sutul lui Vidrasan a fost deviat in bara de unul dintre fundasii gorjenilor.
Cu 6 minute inainte de final o minge centrata in careu a ajus la Piftor, acesta a trimkis catre poarta, iar mingea a lovit din nou bara. Balonul ar fi depasit si linia portii, insa brigada de arbitri nu a validat golul.
In prelungirile intalnirii fundasul gazdelor Core a fost lovit in brat de minge, insa arbitrul nu a dictat penalty.

Un meci echilibrat, de ambele parti, cu ocazii de ambele parti si sunt multumit de faptul ca jucatorii au avut o determinare foarte buna, organizare de joc. Au facjt in mare masura ce le-am cerut. Pacat de ocaziile noastre nefructificate, care au fost mai clare, dar cred ca norocul ne va surade cu alta ocazie, daca nu ne-a suras astazi. Un punct important pentru noi cu o echipa buna, cu un antrenor care are un stil ofensiv si ii felicit cu aceasta ocazie. Sper sa putem in meciurile urmatoare sa marcam pentru ca asta imi doresc. De cand am venit asta am declarat ca imi doresc sa fac echipa sa marcheze. Partea pozitiva este ca ne cream ocazii, avem dinamica buna de joc, dar trebuie sa vina si golurile si sper ca acest lucru se va intampla in etapele urmatoare„, a spus dupa meci antrenorul timisorean Florin Fabian.

Ripensia Timisoara: Rus-Morariu, Rogac, Fridrich, Gladun-Calin, Stoi (cpt,)-Stoica, Ene, Ivancevic-Golda. Au mai intrat: Mihart, Matis, Vidrasan si Piftor.

S-a incheiat 0-0, iar Ripensia ajunge la 22 de puncte. In runda viitoare fotbalistii pregatiti de Florin Fabian primesc vizita Daciei Unirea Braila, echipa care in aceasta runda a pierdut cu 3-0, acasa, in fara Unirii Dej.