Ripensia Timisoara, doar egal cu o echipa din Liga a III-a

TIMISOARA. Ripensia UVT a disputat astazi, la Baza 2, un meci de verificare cu Crisul Chisineu Cris (liga a 3-a), terminat la egalitate, scor 2-2. In acest meci s-a regasit si un nume nou, este vorba despre Stefan Rachisan venit de la AFC Harman, Brasov. Deocamdata, jucătorul se afla in probe pana joi.

Partida a inceput bine pentru ripensisti care au mentinut ritmul in primul meci de verificare de la revenirea in tara. Sirbu a deschis scorul in minutul 35 cu un sut plasat sub transversala de la 16 metri. Oaspetii au egalat in debutul reprizei secunde prin Lazar, iar apoi, zece minute mai tarziu au preluat conducerea dupa reusita lui Modan din preajma careului mic. Ros-galbenii au egalat spre final, dupa mai multe incercari la poarta celor din judetul Arad. In minutul 83, Burdet deviaza cu capul o centrare venita de pe partea dreapta si astfel, stabileste rezultatul final, 2-2.

Ripensia: Paduraru (min. 45 – Dobre) – Monea, Tieranu, Tinc, Benea (Gavrila) – Stoi, Burdet – Sirbu, Neagu (Vasluian), Rachisan – Golda.

Antrenorul Alexandru Pelici a vorbit la sfarsitul acestui joc: ”Un joc bun de pregatire, le multumim celor de la Chisineu Cris ca au venit sa joace. Ne-am creat situatii, din pacate suferim inca la finalizare”.

Ultimul amical al Ripensiei este programat sambata, de la ora 11:00, la Stadionul Electrica. Adversarul va fi CS Dumbravita (liga a 3-a).