Ripensia Timisoara defileaza in Campionatul Municipal! Ripi a trecut cu un scor fluviu de Avicola Buzias

Chiar si fara doi dintre jucatorii de baza, Constandana si Nicolin, care participa la  Campionatul European de la Chisinau alaturi de Nationala de minifotbal, echipa antrenata de Suciu si Olariu si-a continuat marsul in „Municipiu”. Avicola Buzias nu a putut emite nici un fel de pretentii in fata celor de la Ripensia.
Prima repriza s-a jucat  doar in jumatatea de teren a oaspetilor. ”Ripi” a deschis scorul inca din minutul 2, prin Emanuel Michi, aflat la primul joc pentrugruparea timisoreana. Si golurile au continuat sa curga la poarta lui Indlei. Adrian Hota a facut 2-0 peste doar 3 minute. Iar gogheterul Adrian Boghian,care in primele doua meciuri marcase 5 goluri pentru Ripensia si-a trecut de doua ori numele pe lista marcatorilor in minutele 7’si 14. Iuresul de la poarta
celor de la Buzias era insa departe de final. Adrian Popa a smuls ropote de aplauze de la specatatorii veniti la stadionul Electrica, dupa ce a marcat pentru 6-0 cu o executie spectaculoasa: „foarfeca” de la aproximativ 10 m. Boghian a facut  hattrick-ul in minutul 19, iar Popa (36′) si Flavius Petrisor(39) au marcat si ei inainte de a pleca la vestiare, astfel ca la pauza scorul era de 9-0 pentru Ripensia.
In partea a doua a jocului antrenorii Olariu si Suciu au schimbat atacul, Rudareanu si Mogos au intrat in teren, iar atacantii Nichitean si Boghian au ramas la vestiare.  Chiar daca fazele nu au curs la poarta oaspetilor in ritmul din prima repriza, golurile nu au lipsit nici in ultima parte a jocului. In minutul 55 Popa a reusit si el  hattrick-ul, trecandu-si pentru a treia oara numele pe lista marcatorilor. Mogos a punctat pentru 11-0 in minutul 70′, iar Petrisor a marcat al doilea gol al sau in poarta celor de la Avicola, cu un sut la coltul lung peste doar trei minute. Acelasi Mogos avea sa faca 13-0, dupa ce l-a umilit pe portarul Buziasului loband o mingea peste el(85′) iar Rudareanu a inchis tabela in ultimul minut de joc.
„Nu ne asteptam la 14-0, dar am tratat meciul cu maxima seriozitate si am reusit sa castigam la scorul asta, acum speram ca si pe viitor sa mergem bine.Nu  stiu daca se poate spune ca nu avem adversar in Campionatul Municiplal, suntem bine pregatiti, de aceea am reusit sa castigam asa categoric, dar sa vedem ce o mai fi pe viitor, mai sunt echipe mai bune. Noi avem un lot de 33 de jucatori, la fiecare le vine randul si trebuie sa joace, au lipsit si Constandana si Nicolin meciul acesta, sunt doua piese importante pentru noi dar au fost supliniti cu succes de colegii nostri la mijloc si se vede ca avem un lot nu numai numeric si valoric”, a spus capitanul Calin Uzun.
Ripensia a inceput meciul cu Avicola Buzias cu urmatorul unsprezece: Mercescu-Hota, Uzun, Rumega, Petrisor-Navala, Michi, Pascaleanu,A. Popa, Nichitean si Boghian. Au mai intrat: Mogos,Rudareanu, Indic si Narcis Mihai.
Urmatorul joc pentru Ripensia va avea loc miercuri de la 16,30, cand galben -rosii vor intalni divizionara D, Auto in preliminariile  Cupei Romaniei. In cadrul celei de-a patra etape din Campionatul Municipal, Ripensia va juca, sambata, in deplasare la Dinias.