Ripensia Timisoara a incheiat seria partidelor amicale cu o remiza la Resita

Dupa succesul de ieri, 3-2 intr-un joc cu parfum interbelic, contra CA Oradea, sambata Ripensia s-a deplasat in Banatul de munte pentru a juca impotriva colegei de esalon, CSM Resita. Prima partea s-a disputat cu multa atentie in defensiva, in timp ce in repriza secunda formatiile s-au mai deschis si a aparut si spectacolul, 2-2 scor final.

La finalul primei reprize a fost 0-0, pentru ca gazdele sa puncteze imediat dupa pauza, dintr-un penalty acordat gratis si transformat de Bus in minutul 46. CSM a marit scorul la 2-0 in minutul 56 prin Dulca, acesta marcand cu un sut superb de la 25 metri. Dar, ripensistii au restabilit egalitatea. Lalic a punctat cu capul dupa o lovitura libera executata de Neagu (minutul 65), iar Sokovic a punctat pentru 2-2 cu un sut din 12 metri, in minutul 75.

Un fapt mai rar intalnit in jocurile amicale, Ripensia nu a efectuat nicio schimbare in cele 90 de minute ale partidei.

A fost ultimul meci de verificare pentru Ripensia. Duminica, 21 februarie, de la ora 11:00, echipa banateana joaca primul meci oficial din 2021: ros-galbenii vor juca in deplasare la Rapid Bucuresti, in cadrul etapei a 16-a din Liga 2.

Ripi a incheiat caruselul amicalelor cu 7 victorii, doua remize si un singur esec.