Ripensia Timisoara, 4-4, dar nu ca la teatru. Banatenii au ratat cu Pandurii un 11 metri in minutul 94

TIMISOARA. Ripensia a incheiat cantonamentul de la Buzias cu un joc disputat in complexul Dan Paltinisanu cu o colega din liga secunda, Pandurii Tg. Jiu. Cele doua echipe s-au intalnit si saptamana trecuta, atunci banatenii s-au impus cu 4-0! Vineri, dupa un cantonament greu, elevii lui Petruescu nu au mai fost asa de proaspeti, iar meciul s-a incheiat la egalitate, 4-4!

Daca lucrurile au mers cat de cat bine pe partea ofensiva, in defensiva au stat rau. Oarecum de inteles o astfel de evolutie dupa pregatirea centralizata, dar si un barometru care arata ca mai sunt lucruri de pus la punct si ca victoriile cu echipele din Liga 3 nu conteaza decat la moral.

Popovici a deschis rapid scorul si se parea ca Ripi va avea un meci facil. Acosta a egalat dupa un sfert de ora de joc, insa Golda a punctat pentru 2-1, scor care s-a pastrat pana la pauza. In partea a doua, Velcota a egalat situatia pe tabela, iar Acosta a facut 2-3. Golda a reusit dubla pentru 3-3, iar Filip a dus din nou Pandurii in avantaj, 3-4. Popovici a facut 4-4 in minutul 82, iar Sokovic putea aduce victoria, dar a ratat un 11 metri in minutul 94 la ultima faza. Asadar un 4-4 spectaculos, dar intr-un joc cu destule greseli.

Ripensia: Miklos – Maric, Bain, V. Macritchii, Fridrich – Coulibaly, Ene – Popovici, Golda, Tudorache – Padurariu. Au mai jucat: Velcea, Sturzu, Lalic, Stoi, Sokovic, Piftor, Vasluian, Neagu.

Pentru Ripensia urmeaza un alt meci de verificare, in 9 februarie, cu formatia de Liga a treia CS Hunedoara.