Ripensia se impune in derby-ul orasului cu Poli Timisoara. Alb-violetii, certati de fani la sfarsitul intalnirii

TIMISOARA. Poli si Ripi si-au disputat un nou „clasic” in liga secunda, pe stadionul Dan Paltinusanu, acolo unde ambele echipe disputa „acasa” partidele mai importante. Atmosfera a fost una departe de a unui derby de Timisoara, in aceasta dimineata existand mai multa emulatie la duelul pentru primul loc in Liga 4 de la Sacosu Turcesc, dintre Pheonix Buzias si CSM Lugoj.

Gruparea alb-violeta a fost mult mai activa in prima parte, chiar daca a inceput meciul practic de la 0-1. Nu era minutul 2, cand Ernest a primit mingea pe la 40 de metri si a intrat in forta in careu, unde a fost impiedicat de Scutaru. S-a dictat 11 metri, iar Pifor a transformat cu siguranta, 0-1. Apoi, Bocsan putea egala in minutul 10, dar a ratat incredibil din careul mic, in urma unui corner. Doru Andrei, aflat intr-o crestere evidenta de forma, a tras din 18 metri putin pe langa poarta. Presiunea „gazdelor” a adus in cele din urma un penalty, in minutul 38, atunci cand Birnoi a fost faultat in suprafata de pedepasa de Lalic. Benzar a transformat impecabil, si din minutul 38 am avut din nou egalitate, 1-1. Pana la finalul primei parti, Poli a mai avut doua ocazii: un sut putin pe langa expediat de Benzar si o executie a lui Birnoi, care a fost stopata in doi timpi de Rus.

In partea a doua, jocul a fost unul care a stat multa vreme sub semnul echilibrului. Prima mare ocazie a apartinut tot polistilor, care au trimis din marginea careului de 6 metri in plasa laterala prin Gerbi. A urmat o alta oportunitate dupa un corner executat de Doru Andrei, mingea trimisa cu capul de Scutaru fiind prinsa de Ionut Rus. In minutul 75, ocaziile alb-violetilor s-au razbunat. Valeri Macritchi a prins un sut excelent de la aproximativ 25 de metri, iar balonul s-a oprit in plasa portii alb-violetilor. Poli a continuat sa atace in speranta ca va obtine egalarea si a fost foarte aproape, chiar in prelungirile intalnirii. Dupa o lovitura de la colt mingea a ajuns la Ursu, iar acesta, din 16 metri, a trimis putin pe langa bara din stanga portii lui Poli. La faza imediat urmatoare Ripensia a stabilit si scorul final, dupa ce Denis Golda a sutat din interiorul careului de 16 metri, balonul a lovit bara din dreapta lui Murariu si a intrat in poarta.

La finalul intalnirii, fanii alb-violeti le-au adresat cuvinte dure favoritilor, reprosandu-le evolutia neconvingatoare, din punctul lor de vedere, din derby-ul orasului.

Odata cu aceasta victorie, Ripensia ajunge șla 13 puncte, in timp ce Poli ramane cu 10.

In runda viitoare, alb-violetii vor juca in deplasare cu Unirea Dej, in timp ce Ripensia primeste vizita Buzaului.

1. Interesele personale ale fostului primar si interesele personale ale unor oameni din Druckeria , au dus la aparitia a doua clone ACS si ASU .
    Ambele au supravietuit cu bani publici , ASU indirect , banii venind de la o institutie de invatamant de stat , dar tot bani publici .
    Aparitia celor doua clone , au ucis pe Poli a noastra , a tuturor .