Ripensia respira. Echipa din Timisoara obtine prima victorie din noul sezon, contra Bacaului

TIMISOARA. Dupa doua esecuri severe in deplasare, Ripensia si-a revenit, obtinand primul succes in noua stagiune a ligii secunde, in fata unei echipe necajite, care nu are niciun punct, dar niciun gol marcat pana acum, Aerostar Bacau. A fost 2-0 pentru banateni, diferenta facandu-se in repriza secunda.

Prima parte nu a facut o buna propaganda fotbalului, cele doua echipe fiind parca timorate, mai ales ca in joc erau 3 puncte vitale. Urvantev si Neagu au semnalat doua ocazii pentru gazde, Vraciu de la oaspeti avand si el o dubla ocazie de a deschide scorul, dar la pauza s-a intrat cu scorul de la 0-0.

In partea secunda, Ripi a apasat pe acceleratie a fost mai prezenta in joc, dar si in careul advers, iar asta s-a simtit. Tudorache a obtinut un penalty in minutul 55, iar Alexandru Neagu a transformat cu siguranta, apoi Tudor Calin a provocat o lovitura de pedeapsa, executata de acelasi Neagu pentru 2-0. Desi ocazii au mai fost, partida s-a terminat cu scorul de 2-0, iar 3 puncte importante au intrat in contul echipei banatene, care si-a ridicat nivelul jocului, e adevarat si in fata unui adversar modest.

Ripensia: Paduraru – A. Macritchii, V. Macritchii, Rogac, Gladun – C. Tudor, Al. Neagu – Al. Popovici (cpt.), Urvantev, Tudorache – Sokovic. Au mai jucat: Golda, Ene, Coulibaly.