Ripensia merge mai departe in Cupa! ‘Ripi’ s-a calificat in turul IV, dupa ce a eliminat divizionara C, Muncitorul Resita

Echipa care anul acesta a promovat in Liga a V-a pare de neoprit in Cupa. Dupa ce a castigat faza judeteana a Cupei Romaniei, Ripi a trecut si de primele trei tururi din faza nationala a competitiei.
Daca in primul tur au beneficiat de neprezentarea celor de la Flacara Faget, galben-negrii au eliminat in urmatoarele doua tururi doua echipe din Liga a III-a. Mai intai, Millenium Giarmata si acum, Muncitorul Resita.
Oaspetii au avut prima ocazie in meciului disputat pe stadionul Electrica prin Costescu care a primit o minge in interiorul careului si a trimis la coltul scurt, dar Radulescu a fost pe faza si a respins in corner. Ripensia a raspuns cinci minute mai tarziu prin Radu, care a scapat spre poarta lui Giurcanu si i-a pasat bine lui Briciu la 10 m, insa acesta a trimis in portar.Elevii lui Suciu si Olariu au avut mai multe sanse de gol pana la pauza, dar scorul a ramas neschimbat. Acelasi Briciu a tintit bara in minutul 32, iar peste doar cateva minute a trimis putin pe langa.
Repriza a doua a inceput tot cu galben-rosii in atac. Portarul Giurcanu a respins in bara sutul lui Ungur, iar Radu, Popa si mai apoi Anagor au pus ei ei la incercare defensiva resitenilor.
Finalul celor 90 de minute regulamentare de joc s-a incheiat cu o alta ocazie mare a lui Briciu , iar Boroiban a ratat si el de partea cealalta,  scorul  ramanand acelasi, 0-0.
La fel ca si in meciul disputat pe Electrica in turul doi, castigatoarea s-a decis in prelungiri si, din nou, Ripensia a avut castig de cauza, Anagor marcand pentru timisoreni in minutul 111, dupa o minge deviata de un adversar.
Ripi reuseste, asadar, sa se califice in turul IV al Cupei Romaniei, unde cel mai probabil va intalni o echipa din Liga a II-a.