Ripensia a facut din nou scor in Campionatul Municipal: Galben-rosii au invins cu 12-0 pe CSS Bega. Vezi FOTO!

Dupa intalnirea ”amicala” de miercuri cu ACS Poli , ”Ripi” a revenit vineri dupa-amiaza la intrecerea din Campionatul Municipal.

Galben- rosii au intalnit pe stadionul Electrica, formatia CSS Bega, in cadrul etapei a V-a din esalonul sase. Ca si in meciurile precedente, ”Ripi” a deschis scorul repede. Calin Uzun a fost cel care l-a invins primul pe portarul oaspetilor, in minutul 5. Vasile Havril de la CSS Bega l-a imitat pe capitanul Ripensiei, 8 minute mai tarziu, trimitand in propria poarta mingea sutata de Nicolin. La poarta adversa, oaspetii au avut primul sut abia in minutul 29, dar Mercescu a scos usor balonul trimis de Radu Nicolae. Atacantii gazdelor au luat apoi la tinta bara din dreapta a porti lui Blaga: mai intai Boghian(32) si la cateva minute Nichitean. Ultimul si-a luat  insa revansa apoi, marcand pentru 3-0 dupa o pasa a lui Navala(38). Nicolin a trimis si el in transversala, iar gogheterul lui ”Ripi” din meciurile precedente, Adrian Boghian nu a sa-si imbunatateasca media de goluri desi a scapat singur spre poarta celor de la CSS Bega, atacantul a trimis  direct in portar.Costandana a stabilit scorul pauzei la 4-0 dupa o centrare a aceluiasi Navala.
Antrenorii Suciu si Olariu au decis sa-l pe Rudareanu in partea a doua a jocului in locul lui Boghian, iar mutarea s-a dovedit inspirata, jucatorul de 17 ani tracandu-si numele pe lista marcatorilor la doar 6 minute dupa reluarea jocului. ”Ripi” a incercat  sa le ofere si putin specatacol timisorenilor veniti la meci. Mogos a marcat pentru 6-0 cu un sut din afara careului(55), iar Nichitean a lobat mingea peste portarul oaspetilor de la peste 20 de metri(60). Golurile au continuat sa curga la poarta celor de la CSS Bega si dupa ce veteranii Constandana, Nicolin si Uzun au fost inlocuiti cu mai tinerii Muresan, Michi si Melcioiu. Hota a dus scorul la 8-0 in minutul 62, iar Melcioiu alfat la primul sau meci oficial pentru ”Ripi” a facut 9-0(65). Mogos a marcat al doilea sau gol in fata celor de la CSS Bega (75), iar Muresan a punctat si el zece minute mai tarziu. Tabela a fost inchisa de Narcis Mihai in ultimul minut de joc, la scorul de 12-0 pentru Ripensia.
”Nu ne-am asteptat la aceast parcurs al echipei la inceput. Ma gandeam ca avem o echipa buna, dar nu ne-am asteptat sa reusim intr-un timp asa scurt sa ne exprimam la nivelul acesta. S-a vazut, de fapt si la meciul cu ACS Poli ca avem un potential. Probabil mai avem de imbunatatit factorul fizic si e foarte bine sa avem pe langa meciurile din campionatul municipal si meciuri mai tari pentru ca in acest fel ne putem vedea punctele mai slabe. Dar in acelasi timp eu zic ca e bine sa vedem si lucrurile pozitive de la echipa, faptul ca reusim sa conducem jocul, sa avem posesie, sa aplicam anumite principii ale fotbalului modern, in asa fel incat sa  fim si eficienti si sa avem un joc placut vederii”, a spus presedintele Radu Ienovan.
”Jucam intr-o serie cu mai multe echipe  care evolueaza cu juniori, dar si noi suntem inca in formare, eu zic ca este bine, usor-usor se formeaza relatiile de joc, iar telul nostru acesta este acum, sa ne intelegem intre noi cat mai bine in teren si sa jucam din ce in ce mai bine. Nu vreau sa exagerez dar cred ca, cu o pregatire centralizata si cateva imbunatatiri in echipa, am putea face fata si la Liga a III-a”, a spus jucatorul Andrei Mogos.
Ripensia Timisoara a inceput meciul cu CSS Bega in urmatoarea formula: Mercescu- Hota, Uzun, Rumega, Mogos- Navala, costandana, Nicolin, Mihai- Nichitean si Boghian. Au mai intrat: Rudareanu, Muresan, Michi si Melcioiu.
Urmatorul meci pentru ”Ripi” va avea loc miercuri,de la ora 16, cand galben-rosii vor evolua in deplasare la Auto II Timisoara. Din echipa lui Suciu si Olariu vor lipsi la aceasta partida 5 dintre jucatorii de baza: Costandana, Nicolin, Boghian, Navala si Popa, care vor pleca in deplasare in Olanda cu echipa de minifotbal MAV-Glissando.