Rezultate identice obtinute de ACS Poli si Ripensia Timisoara in etapa 28

TIMISOARA. Liga a 2-a programeza in aceste zile meciurile din etapa 28, iar doua dintre echipele timisorene au jucat astazi, de la ora matineului, 11. Atat ACS Poli, cat si Ripensia au reusit rezultate pozitive in deplasari, ambele obtinand cate un punct de pe terenurile lui Pandurii si Metaloglobus. Daca pentru ACS Poli acest 1-1 nu o ajuta prea mult, pentru Ripi, remiza, 1-1 din capitala, o scuteste de problemele cu zona periculoasa a clasamentului.

CITESTE SI: Schimbare de ultim moment pentru Multiplexity, centrul ce trebuie ridicat in Timisoara Capitala Culturala a Europei pana in 2021. S-a lansat prima licitatie. Unde se construieste

ACS Poli a evoluat curajos la Tg. Jiu, contra Pandurilor, chiar daca gazdele au deschis scorul prin Blejdea inca din minutul 5. Violetii au atacat poarta gazdelor, dar au egalat doar in minutul 77 prin Tigirlas, intr-un moment in care banatenii jucau cu un om mai putin, dupa ce Calugher fusese eliminat in minutul 73. Pe final, ACS putea obtine chiar victoria, dar sutul lui Buzan din prelungiri a fost scos in corner.

ACS Poli: D. Moldovan – Bilia, Paramatti (cpt.), Uyi, Vl. Olteanu – Calugher, D. Munteanu, Manolache – Buzan, Badauta, Sidorenco. Au mai jucat: Tigirlas, Gloda, Chemin.

Ripensia a jucat la Bucuresti cu Metaloglobus doar cu gandul la un rezultat pozitiv, care sa o tina departe de zona periculoasa a clasamentului, in timp ce gazdele aveau nevoie de victorie pentru a se indeprta si ele de zona minata. A iesit un meci destul de atractiv cu un fotbal bun si doua echipe disciplinate. Gazdele au intrat la vestiare in avantaj, dupa golul lui Potecea din minutul 40. Mult mai activi in partea secunda, oaspetii au dominat clar si au egalat prin Popovici in minutul 75, 1-1 fiind si scorul final, chiar daca Ripi trebuia sa primeasca si un penalty. Asadar, Ripensia ramane pe locul 9 si se afla la al treilea meci fara infrangere in campionat.

Ripensia: H. Moldovan – Straut, Tinc, Hecsko, C. Toma (cpt.) – Monea, Anghelina, Zaluschi – Dumiter, Stoica, Al. Popovici. Au mai jucat: Popa, Draghici, Chera.

Tot astazi, dar de la ora 17, ASU politehnica va primi pe teren propriu, Dan Paltinisanu in acest caz, vizita echipei Daco Getica.