Rezultat istoric pentru nationala de fotbal in sala. Romania invinge Spania cu golul unui jucator de la Informatica Timisoara

TIMISOARA. Nationala de fotbal in sala a Romaniei a incheiat excelent dubla amicala jucata la Odorheiul Secuiesc impotriva Spaniei.

Daca in primul meci, disputat luni, tricolorii au fost invinsi cu 3-0, si nu au reusit sa puna mari probleme vicecampioanei Europei nici macar in superioritate numerica, lucrurile s-au schimbat in cea de-a doua partida.

Fotbalistii pregatiti de Robert Lupu au fost mult mai siguri pe ei in aparare si nu le-au mai dat ibericilor multe sanse sa ajunga la poarta lui Tonita. A fost 0-0 la pauza, iar repriza secunda a inceput mai bine pentru tricolori. Cristian Matei si fostul timisorean Felipe Oliveira au lovit barele portii spaniole, pentru ca ibericii sa nimereasca si ei barele in decurs de doua minute.

In minutul 10, pe un atac al Spaniei, timisoreanul Mimi Stoica a interceptat balonul si dupa un schimb de pase cu Felipe Oliveira a deschis scorul.

In ultimele 4 minute vicecampioana europeana a schimbat tactica si a jucat 5 contra 4, cu Miguelin pe post de portar. Spania a continuat sa atace, iar portarul Tonita a fost aproape sa inscrie dupa ce a incercat sa trimita din poarta in poarta si mingea a lovit bara. Paulo Ferreira a incercat si el sa inscrie prin acelasi procedeu, insa balonul trimis de jucatorul Devei a trecut mult pe langa buturile spaniole.

Ibericii au fost aproape sa egaleze, insa cu 5 secunde inainte de final mingea expediata de Garcia a lovit bara portii lui Tonita. S-a incheiat 1-0 pentru Romania, care obtine astfel una dintre cele mai importante victorii din istorie.

Formatia tricolora incheie dubla de la Odorheiu Secuiesc cu o victorie si o infrangere, iar la finalul lunii noiembrie va mai juca alte trei partide de pregatire. Tricolorii vor merge la un turneu in China, unde vor juca impotriva tarii gazda, a Angliei si a Braziliei.