Rezist. ACS Poli Timisoara invinge liderul Ligii 1 dupa un meci spectaculos

TIMISOARA. Reprezentatie de pus in rama pentru ACS Poli, care pleca in meciul cu liderul CFR Cluj cu sansa a doua. Ceea ce s-a intamplat insa pe teren a aratat de parca gruparea viola era prima in clasament. Cel putin pana in minutul 70.

Dar sa incepem cu inceputul. Trupa lui Dan Petrescu a venit pe Bega cu un record de 6 victorii si o remiza si doar un gol primit. ACS Poli a aratat o forma buna pana acum, chiar daca in fata echipelor ce se bat la titlu nu prea avea sanse. Insa violetii au demonstrat ca in fotbalul romanesc orice este posibil. O evolutie foarte buna din minutul 1, cu mult pressing, cu posesie, cu faze bine lucrate si cu goluri de exceptie.

Nu trecusera nici 80 de secunde de la fluierul de start al partidei, ca Alex Munteanu a prins un sut incredibil de la peste 30 de metri, care s-a oprit in plasa, 1-0. Elevii lui Ionut Popa au aratat apoi atitudine, nu au facut pasul in spate si au controlat jocul. In minutul 32, capitanul Canu a marcat dupa un corner executat de Munteanu si stabilea scorul pauzei, 2-0, dar si premisele unei surprize frumoase.

Si partea a doua a aratat ca nu a fost nimic intamplator. Ceferistii s-au aratat sufocati de jocul bun al gazdelor, iar lucrurile s-au derulat conform realitatii de pe teren. Draghici a punctat pentru 3-0, dupa ce a recuperat un sut deviat expediat de Ciucur, in minutul 55, iar Munteanu a reusit dubla, 5 minute mai tarziu, pentru un neverosimil 4-0!

Si totusi o victorie se obtine cu sudoare… Parca de nicaieri, ceferistii au reintrat in joc, Balde a marcat repede doua goluri pe contraatac, si Dan Nistor a inscris si el cu un sut deviat, 4-3 si mai erau zece minute de jucat. Poli, impinsa de la spate si de public, a rezistat si a obţinut o victorie muncita cu 4-3, dupa un meci interesant.

Liga 1 va intra in pauza dupa aceasta etapa, Timisoara urmand a juca pe 11 septembrie la Dinamo.

ACS POLI: Curileac – Cretu, Melinte, Canu, Seroni, Soljic, Artean, Munteanu, Barnoi, Tiganasu, Draghici. Au mai jucat: Ciucur, Bianconi, Mailat

CFR CLUJ: Vatca – Manea, Muresan, Vinicius, Vlad, Deac, Hoban, Culio, Omrani, Nistor, Urko Vera. Au mai jucat: Nouvier, Balde