Revenire senzationala, dar nu a fost destul. BC SCM Timisoara pierde dramatic intalnirea cu Steaua

TIMISOARA. Duelul decisiv din sferturile de finala ale Campionatului National de baschet masculin disputat intre Steaua si BC SCM Timisoara a fost un meci… cum era de asteptat, dramatic. La finalul unei partide in care Timisoara a recuperat 21 de puncte, si a condus cu 3, Steaua a reusit sa se impuna cu 74-69.

Ca si in alte partide, banatenii au pacatuit din debut, dupa care au facut o adevarata cursa de urmarire. Steaua a condus cu 9-2 si avea la prima sirena 25-13. Scorul a continuat sa creasca, gazdele avand si 21 de puncte in sfertul 2, iar la pauza mare un avantaj consistent, 49-31.

Violetii au dat semne ca pot incerca revenirea s-au apropiat la 51-45, dar Steaua si-a marit din nou ecartul 61-50. Ultima secventa a fost si cea mai palpitanta. Elevii lui Tudor Costescu au dat semnalul revenirii, 63-59 si au intrat in avantaj, 64-67. Unele decizii ale arbitrilor, dar si reusitele din final ale fostului „leu” Flowers, a facut ca Steaua sa se impuna in cele din urma cu 74-69.

Meciul nu a fost insa foarte spectaculos, s-a ratat mult, insa asitenta a fost tinuta cu sufletul la gura de revenirea banatenilor. BC SCM Timisoara rateaza din nou intrarea in careul de asi, intr-un campionat in care a fost in mai multe randuri lider in sezonul regulat.

Diaz a fost omul meciului pentru banateni, cu 19 puncte, 8 recuperari, doua pase decisive si 5 capace. Mijajlovic a adunat 16 puncte si 5 pase decisive, dar a avut si 7 posesii pierdute, in timp ce Jeremic a adus 11 puncte, dar nu a facut un meci bun.

sursa foto: BC SCM Timisoara