Revansa pentru RCM Timisoara in fata Stelei: Elevii lui Chester Williams s-au impus cu 27-20 in al patrulea meci din play-off

Dupa ce au pierdut in primul meci din play-off la Bucuresti cu 17-23, rugbystii timisorenii au luat de aceasta data, pe teren propriu, 4 puncte in fata Stelei. Bucurestenii si-au trecut in cont punctul defensiv la ultima faza a meciului.
Tribuna stadionului”Gheorghe Rascanu” din Timisoara s-a umplut din nou, cu ocazia meciului dintre RCM Timisoara si Steaua, primul din returul play-off-ului SuperLigii de rugby. Cu toate acestea,bucurestenii au fost primii care au punctat in meciul disputat duminica dupa-amiaza. In minutul 5 Dumitru  a reusit sa culce balonul in terenul gazdelor, iar Vlaicu a transformat pentru 7-0. Timisorenii au revenit gratie loviturii de pedeapsa transformate de Calafeteanu(12) si eseului reusit de Drenceanu(27) si au preluat conducerea cu 10-7. Dar tot stelistii au plecat in avantaj la pauza, Vlaicu transformand si el doua ”penalitati” pentru Steaua:10-13.
Partea a doua a jocului a fost mult mai apreciata de publicul care a asistat la meci. Strainii de la RCM au adus trei eseuri in dreptul lui RCM, unul mai specataculos ca altul. Reusitele lui Sola(47), Tuiatua(63) si Moala(74), ultima transformata de Fercu au dus scorul la 27-13 pentru gruparea banateana. Timisorenii nu au reusit insa sa ia pana la urma punctul bonus ofensiv, eseul reusit de stelisti in ultimele minute si transformat de Vlaicu, stabilind scorul final la 27-20.
in ciuda victoriei capitanul Stelian Burcea nu s-a aratat foarte multumit de jocul din meciul cu Steaua. ”Era foarte importanta victoria, daca puteam sa luam si punctul bonus, era excelent, dar n-am facut meciul pe care ni l-am dorit. Daca ne uitam putin in spate, se pare ca facem meciuri mult mai bune in deplasare. Nu stiu ce sa zic,  probabil o sa analizam acest meci, eu unul nu sunt foarte multumit de meciul acesta, cu toate ca am obtinut victoria si am obtinut patru puncte. Mergem in continuare pe obiectivul nostru, conteaza sa castigam meciul de saptamana viitoare cu Farul, sa ne asiguram locul unu sau doi si semifinala pe teren propriu”, a spus capitanul timisorenilor, Stelian Burcea.