Remiza pentru Poli Timisoara in primul meci oficial din 2021. Timisorenii au ratat victoria in ultimul minut

TIMISOARA. Parade ale portarilor, goluri spectaculoase, dar si erori de neiertat, toate au dus la un egal intre Potaissa Turda si Poli Timisoara, in turneul care se desfasoara la Sfantu Gheorghe.

Potaissa Turda a deschis scorul in intalnirea cu Poli, insa intreaga prima repriza a fost una echilibrata. Ambele formatii au fost pe rand la conducerea jocului, insa timisorenii au reusit sa se desprinda pe final si sa conduca la pauza cu 13-10.

Partea a doua a inceput cu Poli in atac, iar banatenii s-au dus din nou la 4 goluri. Formatia lui Horatiu Gal a revenit insa in joc si in minutul 37 a egalat pe tabela. Jocul a continuat sa fie unul echilibrat, iar Poli nu a mai reusit sa se distanteze la mai mult de doua goluri. In finalul intalnirii cele doua echipe au mers cap la cap, iar cu un minut inainte de final timisorenii aveau un avantaj de un gol, dar si atacul. Barros a gresit insa, mingea a revenit ardelenilor, care cu 5 secunde inainte de ultimul fluier au inscris prin Thalmaier si au obtinut o remiza, 25-25.

Cei mai bun marcatori ai lui Poli au fost Cei mai bun marcatori ai lui Poli au fost Sadoveac – 5, Baican – 5, Barros – 3, Caba – 3, Cîmpan – 3, in timp ce pentru ardeleni marcatorul meciului a fost Pavel, tot cu 5 reusite.

Timisorenii disputa joi al doilea meci la Sfantu Gheorghe, impotriva lui CSM Vaslui.