Remiza pentru nationala de futsal in Serbia. Meciul cu Macedonia de Nord, de la Timisoara, se joaca pentru palmares

TIMISOARA. Nationala de fotbal in sala a Romaniei a incheiat la egalitate, 4-4, duelul cu Serbia din penultima etapa a preliminariilor pentru Euro 2022.

Tricolorii au inceput bine duelul din Millenum Centar din Vrset si au inscris dupa aproape 1 minut si jumatate de joc prin Laszlo Szocs, dupa o pasa semnata de Felipe Oliveira. Serbia a revenit pe tabela sapte minute mai tarziu cu reusita semnata de fostul timisorean Rakic. Dupa numai 10 secunde, sarbii l-au pierdut pe portarul Momcilovic, care a primit un cartonas rosu dupa un fault la capitanul tricolorilor, Adrian Panzaru.

Romania a profitat de superioritate si a preluat din nou conducerea prin golul lui Felipe Oliveira. Sarbii au raspuns insa dupa aproape 3 minute, prin reusita lui Lazarevic, care a stabilit si scorul pauzei, 2-2.

Startul reprizei secunde a fost unul echilibrat, insa gazdele au facut 3-2 cu golul aceluiasi Lazarevic, dupa o eroare a tricolorilor in apropiere de mijlocul terenului.

Au urmat ocazii la ambele porti, iar cu 8 minute inainte de ultimul fluier sarbii au facut 4-2 prin Prsic.

Finalul a fost unul foarte tensionat. Robert Lupu a cerut un time-out, iar Romania a inceput sa joace cu portar jucator. Dupa cateva minute, sarbii l-au pierdut si pe goalkeeper-ul de rezerva, Vulic, care a iesit accidentat. In locul sau a intrat Milos Simic, iar 3 secunde mai tarziu Laszlo Szocs l-a invins pe capitanul gazdelor, 4-3 pentru Serbia.

Cu 71 de secunde ramase de joc, Octavian Cires a reusit egalarea, dupa o pasa a aceluiasi Laszlo Szocs.

Tricolorii au controlat finalul de meci, insa nu au mai reusit sa puncteze si s-a incheiat 4-4. Odata cu acest rezultat, Romania face 3 puncte si ramane pe pozitia a treia in clasamentul grupei, iar in ultima runda va juca saptamana viitoare la Timisoara cu selectionata Macedoniei de Nord. Din nefericire, tricolorii mai au sanse mici de calificare la Europeanul din Olanda. Romania trebuie sa invinga Macedonia, iar Serbia sa piarda cu liderul grupei, Bosnia.