Remiza pe terenul campioanei din Targu Mures pentru Informatica Timisoara

TIMISOARA. Informatica Timisoara a obtinut doar o remiza, 1-1, in meciul restanta cu City’us Targu Mures, din etapa a VII-a a primei ligi de fotbal in sala. Partida din Ardeal a fost ultima jucata in acest an de Informatica Timisoara, si in acelasi timp o reeditare a finalei de anul trecut din campionat.

Informatica Timisoara a controlat prima parte a intalnirii cu City’us Targu Mures, insa nu a reusit sa inscrie, cu toate ca ocazii au existat. Rakic a scapat singur spre poarta ardelenilor, a sutat, mingea sutata de sarb a fost respinsa de portarul ardelenilor, mingea a ajuns la Lupu, insa antrenorul-jucator al Informaticii a trimis din foarfeca in bratele goalkeeper-ului muresenilor. Scorul a ramas alb pana la pauza, iar la doar 19 secunde de la reluare timisorenii au dat primul avertisment defensivei ardelene. Alcantara a trimis din marginea semicercului pe langa poarta Muresului. Cateva minute mai tarziu Oliveira paseaza perfect pentru Robert Lupu, iar acesta deschide scorul.
In ciuda deschiderii scorului, City’us nu iesit la atac, si a permis timisorenilor sa conduca jocul. Banatenii au ratat ocazii bune prin Rakic, Oliveira sau Valadares, insa cei care au punctat au fost muresenii, cu cateva minute inainte de final, iar Informatica a plecat cu doar un punct din Ardeal.
Duelul de la Targu Mures a fost ultimul pentru Informatica din acest an. Timisorenii au ajuns cu aceasta victorie la 32 de puncte, din 14 partide, si au urcat pe primul loc in Liga Nationala. Urmatoarea partida pentru Informatica este duelul cu Spicom Sfantu Gheorghe, care se va juca in weekend-ul 21-23 ianuarie.