Remiza alba pentru Politehnica Timisoara in amicalul cu CSM Resita. Al doilea test fara gol primit de alb-violeti

TIMISOARA. Dupa festivalul de goluri din amicalul du Dumbravita, Politehnica Timisoara a obtinut o remiza alba in fata liderului din seria a VII-a a Ligii a III-a, CSM Resita.

Carasenii au fost cei care au controlat inceputul de meci, insa fara sa reuseasca sa puncteze, fiecare dintre echipe iesind in evidenta cu suturi de la distanta semnat de Mediop, respectiv Doru Andrei. Dupa o jumatate de ora de joc resitenii au trimis putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera prin Draghiceanu, in timp ce Poli a raspuns cu oportunitatile lui Ursu si Doru Andrei.

La pauza Politehnica a facut patru modificari fata de prima parte, insa ocaziile nu au aparut. Carasenii puteau inscrie in minutul 49, insa Jorza a trimis pe langa poarta alb-violetilor. Poli nu a mai avut ocazii notabile in repriza secunda, astfel ca s-a incheiat 0-0.

Politehnica Timisoara: Paduraru – Sofran, Bocsan, Scutaru, Oanea, Lazar, Ignea, A.Doru, Vukoje, Ursu si Iamandache. Au mai intrat: Harrison, Radu, Pamfile, Sintean, Bakos, Gerbi, Motiu, Giosu, Olariu si Plumbuitu.

Pot sa spun ca a fost un amical binevenit deoarece ca si conditii de desfasurare ne-a apropiat de un joc oficial. Am intalnit un adversar, care desi evolueaza in Liga a III-a, eu cred ca este unul de liga a doua. Pe de alta parte un joc binevenit pentru ca ne-a aratat si noua anumite lipsuri pe care trebuie sa le corectam in perioiada imediat urmatoare in asa fel incat inceputul de campionat sa ne gaseasca la un nivel bun” a spus dupa meci antrenorul timisorean Nicolae Croitoru.

Am fost si eu curios sa vad cum aratam impotriva unei echipe de un nivel superior noua. Am avut momente foarte bune de joc, am pus probleme, am avut momente in care am controlat jocul. Sunt foarte multumit in primul si primul rand ca nu aveam niciun jucator accidentat, iar apoi, ne-am ridicat la nivelul meciului. Am intalnit un adversar bun, cu jucatori cu experienta, un adversar care atunci cand faci greseli sau daca nu pui sub presiune iti va pune mari probleme„, a declarat Dan Alexa, antrenorul lui CSM Resita.

Urmatorul meci pentru Politehnica este programat in 9 februarie impotriva Corvinului Hunedoara.