RCM Timisoara s-a calificat in sferturile Cupei Romaniei. Campionii s-au impus cu 61-18 in fata echipei Stiinta Petrosani

Rugbystii de la RCM mvt Universitatea de Vest sunt decisi sa pastreze la Timisoara si Cupa Romaniei, castigata anul trecut, alaturi de trofeul de campioana pe care l-au adus in Banat, in urma cu o luna.
Intr-un meci de traditie disputat la Petrosani, campionii au trecut fara emotii de Stiinta, echipa care evolueaza in liga secunda. Rugbystii timisoreni au reusit 6 eseuri in prima parte a jocului. Capatana si Burcea, au bifat cate doua reusite, iar Tuiatua si Jody Rose cate una. Conache a transformat cinci dintre ele, astfel ca scorul la pauza a fost de 40-3.
In partea a doua a jocului, desi nu au mai fortat, elevii lui Chester Williams au mai reusit trei eseuri, prin Carpo, Tanase si Sola. Acelasi Conache a a semnat transformarile, iar meciul s-a incheiat la scorul de 61-18.
Adversara pe care o va intalni RCM in faza urmatoare din Cupa Romaniei va fi decisa prin tragere la sorti, luni, 12 noiembrie.