RCM Timisoara pierde la limita, la Baia Mare, in meciul din Grupa Transilvania a Cupei Romaniei

Ambele echipe fiind deja calificate in sferturile competitiei, meciul disputat la Baia Mare a contat mai mult pentru orgoliu. Desi au fost din nou foarte aproape, timisorenii nu au reusit nici de aceasta data sa opreasca invincibilitatea maramuresenilor pe teren propriu.

Calafeteanu a pus primele puncte pe tabela in minutul 6, dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa(0-3), iar 11 minute mai tarziu RCM a bifat si primul eseu al meciului. Incercarea i-a apartinut lui  Randall Morrison, iar Calafeteanu a transformat pentru 10-0.
Tot Calafeteanu a ratat insa apoi a doua lovitura de pedeapsa de care au beneficiat galben-albastrii(min. 29), iar din minutul 35, banatenii au fost nevoiti sa evolueze in inferioritate numerica, dupa cartonasul galben vazut de Tarus. Pe acest fond, chiar inainte de pauza, Baia Mare si-a trecut in cont primul eseu, reusit de Alexandru Oancea si transformat de Luke Samoa(7-10).
Partea a doua a jocului a inceput cu o noua lovitura de pedeapsa, de la circa 52 de metri, ratata de Vali Calafeteanu si a continuat cu un nou eseu semnat de  Oancea. Luke Samoa a ratat transformarea dar ”zimbrii’  au trecut pentru moment la conducere,  12-10.
Timisoara a revenit la timona dupa o ‘penalitate’ transformata de Calafeteanu(12-13) si s-a distantat la  8 puncte avans in minutul 61, dupa reusita lui Shennan, transformata de acelasi Calafeteanu(12-20).
Nu a fost suficient insa pentru a opri invincibilitatea pe teren propriu a baimarenilor. RCM a ramas din nou in inferioritate, dupa ‘galbenul’ vazut de Conache, iar in mai putin de zece minute gazdele au bifat inca doua eseuri,  prin Ionut Botezatu(71′) si Bidzina Samkharadze(76′),  ambele transformate de Luke Samoa, iar scorul a devenit 26-20 pentru Stiinta Baia Mare.
Timisoara  a mai reusit un eseu, netransformat insa, si s-a apropiat la 1 punct(26-25), dar Samoa a rezolvat meciul si a adus victoria maramuresenilor cu o lovitura de pedeapsa transformata in ultimele minute de joc. Scor final 29-25 pentru baimareni, care raman invincibili acasa, in timp ce RCM este nevoita sa se multumeasca doar cu bonusul defensiv.