RCM Timisoara incheie turul sezonului regulat cu o noua victorie categorica. Campionii au zdrobit Dinamo, in capitala

Rugbystii timisoreni au marcat 8 eseuri la Bucuresti in partida disputata duminica contra lui Dinamo, bifand fara probleme a cincia victorie consecutiva cu punct bonus ofensiv in SuperLiga.
 Desi au avut antrenorul suspendat, Danie de Villiers bifand duminica prima din cele trei etape de suspendare dictate la adresa sa de Comisia de Disciplina a FRR, campionii nu s-au dezmintit in capitala.
Banatenii au deschis scorul repede la Bucuresti. Conache a bifat prima incercare pe debutul primei reprize si tot el a si transformat-o(0-7). Dinamovistii au reusit apoi sa treaca in avantaj(10-7), insa pentru scurt timp, pentru ca Sosene Anesi avea sa mai puna un eseu in contul timisorenilor, tranformat de acelasi Conache, iar galben-albastrii au condus la pauza cu 14-10.
Partea a doua a adus un adevarat galop de sanatate al campionilor. Madalin Lemnaru, revenit in echipa campionilor dupa o luna de pauza, apoi Vali Poparlan si Vasile Rus au culcat pe rand balonul in terenul de tinta advers. Gazdele au ramas fara replica, iar campionii si-au continuat recitalul ofensiv. Victor Dimitru si-a trecut si el in cont un eseu, Poparlan a facut dubla, iar Stephen Shennan a punctat si el pe finalul meciului de la Bucuresti. Cinci din cele sase reusite din repriza a doua au fost transformate, doua de catre Conache si 3 de catre Catalin Fercu, astfel ca scorul final al partidei dintre Dinamo si RCM Timisoara a fost stabilit la 54-10.
Campionii incheie asadar in forta turul sezonului regulat al SuperLigii, cu 26 de puncte si asteapta revansa cu Baia Mare din retur.