RCM Timisoara a ratat accesul in finala Cupei. Trupa lui Chester Williams a fost invinsa de Steaua in semifinale

Reprezentantii clubului timisorean au sperat, ca dupa castigarea campionatului sa pastreze in Banat si Cupa Romaniei, trofeu adjudecat anul trecut de catre RCM. Lipsita de aportul a 7 jucatori de baza, care sunt convocati la Nationala, trupa lui Chester Williams a ratat insa prezenta in ultimul act al competitiei, cedand in semifinala in fata Stelei.

Bucurestenii s-au prezentat la Brasov cu o echipa mai odihnita, avand in vedere ca nu au fost nevoiti sa evolueze in sferturile Cupei, dupa ce Dinamo s-a retras din competitie.

Stelistii au fost si cei care au deschis scorul in meciul disputat la Brasov, dupa ce Vlaicu a transformat o lovitura de pedeapsa(0-3). Timisorenii au reactionat prin eseul lui Carpo, transformat de Conache(7-3),  dar apoi  au cedat treptat teren. Cu doua minute inainte de pauza, scorul a ajuns la 24-7 pentru bucuresteni, Dumitru reusind in 20 de minute trei eseuri, toate trei fiind transformate de Vlaicu. Inainte de a pleca la vestiare RCM a mai redus din diferenta prin eseul lui Moala, transformat de Conache, dar stelistii au mai punctat si ei prin dropgoalul lui Dumbrava, astfel ca dupa primele 40 de minute scorul a fost de 14-27 pentru Steaua.

Bucurestenii au fost primii care au punctat si in partea a doua a jocului prin reusita lui Baraulea. Elevii lui Chester Williams au revenit  apoi in joc si s-au apropiat la doar 4 puncte de stelisti, gratie eseurilor reusite de Kafatolu si Lazar, ambele transformate de Conache, insa bucurestenii au beneficiat apoi de doua lovituri de penalitate, care au fost transformate de Vlaicu, iar diferanta a ajuns la 10 puncte pentru Steaua(28-38). Eroul din finala campionatului, Gabriel Conache a reusit un eseu in ultimele minute de joc, insa a ratat transformarea. Campionii au fortat pe final, insa nu au mai putut sa schimbe nimic.  Scorul a ramas 33-38, iar Timisoara a ratat finala Cupei.