RCM Timisoara a invins Farul si si-a castigat dreptul de a juca semifinala pe teren propriu

Gruparea banateana s-a impus in ultimul minut de joc in fata celor de la Farul Constanta si  a ramas lider in clasamentul play-off-ului, inaintea ultimei etape.
Desi in meciul tur din play-off, Timisoara s-a impus lejer la Constanta(40-6), Chester Williams si elevii sai au stiut ca partida de la Timisoara va fi cu totul diferita. Farul a venit decisa sa ia puncte in fata RCM-ului si le-au dat serioase batai de cap lui Calafeteanu si compania.
Oaspetii au fost cei care au deschis scorul pe stadionul Gheorghe Rascanu, prin Cecil Dumonde care a transformat in minutul 5 o lovitura de pedeapsa.
Timisoara a reactionat prin eseurile lui Lemnaru(12) si Pungea(17), ultimul transformat de Vali Calalfeteanu, cel care in minutul 32 avea sa mai trsnforme si o lovitra de pedeapsa, ducand scorl la 15-3, cu zece minute inainte de pauza. Totusi la vestiare s-a intrat cu scorul de 15-6, constantenii reducand din difereta pe final de repriza printr-o ”penalitate” transformata de Dumond.
Farul a inceput in forta repriza secunda, Dumond a mai trasnformat o lovitura de pedeapsa(57) iar De La Harpe a culcat mingea in terenul Timisoarei, eseul fiind transformat de  acelasi Cecil Dumond(61). Si astfel, oaspetii au preluat  conducerea cu 16-15.
Timisorenii prezenti in numar mare in tribunele stadionul Gheorghe Rascanu au trait cu mari emotii finalul de meci. Calafeteanu a ratat o lovitura de pedeapsa, iar apararea Timisoarei a oprit in extremis un contraatac al Farului. Soarta meciului s-a decis in ultimul minut de joc. Lemnaru a reusit eseul salvator, care a fost transformat apoi de cartre Calafeteanu, jocul incheindu-se la scorul de 22-16 in favoare RCM-ului. In urma celor 4 puncte luate in fata Farului gruparea timisoreana si-a consolidat pozitia de lider in clasamnetul paly-off-ului si si-a indeplinit obiectivul de a juca pe teren propriu semifinala.
Saptamana viitoare, RCM MVT Timisoara va juca in deplasare la Baia Mare, iar Steaua pe terenul celor de la Farul Constanta. Ultima etapa a play-off-ului conteaza pentru trupa lui Chester Williams doar din perspectiva aflarii adversarului pe care il va intalni in penultimul act al competitiei.
Timisoara a evoluat in fata Farului cu urmatorul 15: Fercu, Lemnaru, Tuiatua, Kinikinilau, Moala, Rose, Calafeteanu, Bălan, Turashvili, Pingea, Lazăr, Drenceanu, Burcea, Rus, Carpo. Au mai jucat: Bizo, Sola, Militaru si Tanase.
A fost un meci foarte greu, dar știam dinainte că Farul nu va veni aici pentru a se preda. A fost diferit fata de meciul de la Constanta pentru ca acum ne cunosteau deja stilul de joc si au pus multa presiune pe noi. E bine ca la final, am reușit să ii tinem departe de terenul nostrusi din fericire am  reusit sa castigam. Vom juca semifinala acasa. Am promis la inceput ca nu vom pierde la Timisoara si trebuie sa ne tinem de promisiune, asa ca nu conteaza care va fi adversarul ”, a declarat jucatorul RCM-ului, Jody Rose.