RCM rateaza obiectivul! Timisoara nu a reusit calificarea in finala SuperLigii, fiind invinsa de Farul

Dupa doua titluri consecutive castigate, galben-albastrii sunt nevoiti anul acesta sa priveasca de pe margine marea finala a campionatului. Banatenii au pierdut semifinala disputata pe teren propriu in fata constantenilor, scor 0-9, dupa ce inainte de meci au avut parte de un incident ciudat.

Farul a  plecat in avantaj inca de la vestiare, dupa ce Timisoara a fost nevoita sa isi schimbe cu jumatate de ora inaintea jocului echipa de start si tactica pregatita pentru meci. Un incident cel putin ciudat, i-a obligat pe campioni sa inceapa semifinala fara 6 dintre jucatorii de baza. Lui Calafeteanu, Fercu, Umaga, Kinikinilau, Capatana si Fonovai le-a fost interzisa prezenta in teren, dupa ce inaintea partidei, la obisnuita verificarere a carnetelor de legitimare, arbitrul a descoperit ca din documentele respectivilor jucatori au fost rupte foile cu vizele medicale. Timisorenii au fost nevoiti sa se reorganizeze in doar jumatate de ora pentru a juca si a-si castiga prezenta in finala. Jucatorii care initial nu au intrat in lot pentru meciul de sambata au fost chemati din tribune, au imbracat echipementul de joc si au intrat in teren.
Motivati de cele intamplate, cei de la RCM a incercat un inceput in forta insa realizarile au intarziat sa apara. Conache a ratat prima lovitura de pedeapsa a meciului, iar avantul campionilor a scazut treptat. Meciul s-a transformat intr-o lupta nespectaculoasa data in afara suprafetelor de 22, din care Farul a iesit in avataj la pauza.  Vlaicu pus trei puncte in contul contantenilor dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa, dupa ce in prealalbil ratase o ‘penalitate’, iar timisorenii nu au reusit sa revina desi pe finalul primei parti a jocului au ajuns la doar 5 m de terenul de tinta.
In debutul reprizei secunde, campionii au fost din nou  primii care au avut initiativa, dar si de aceasta data fara rezultat. Elevii lui Grainger Heikell au ramas apoi  in inferitoritate pentru zece minute, dupa ce Carpo a vazut cartonasul galben, iar cei de la Farul au reusit sa isi majoreze avantajul, tot dintr-o lovitura de pedeapsa transformata de Vlaicu(0-6). Fortele s-au reechilibrat dupa ce Crichton a vazut si el cartonasul galben, insa punctele nu au venit pentru RCM, cei care au reusit sa puncteze din nou fiind tot oaspetii, de aceasta data dintr-o lovitura de picior a lui Ranuku Nemia.
Timisoara a incercat sa forteze patrunderea spre terenul de tinta advers spre final, dar tentativele tiisorenilor au fost stopate de rand, fie de adersari, fie de deciziile arbitrului. Tensiunea a crescut, iar in ultimele minute nervii unora dintre jucatori au cedat.
Nimic nu s-a mai putut schimba insa. Farul s-a impus cu 9-0 si  a reusit sa se califice in finala SuperLigii, iar Timisoara va fi nevoita sa urmareasca anul acesta de pe margine lupta pentru titlul de campioana si eventual sa spere la castigarea Cupei.