RAR! Romania – Uruguay intrerupt…Vezi ce a dus la aceasta decizie intr-un meci in care jucatorii din Timisoara s-au remarcat din nou

Vremea nefavorabila dauneaza sportului… Meciul de rugby dintre Romania si Uruguay, care a inceput luni seara, de la ora 20,00, pe Stadionul National ”Arcul de Triumf” din Capitala, in cadrul turneului World Rugby Nations Cup (WRNC) 2016, a fost intrerupt in minutul 28 din cauza ploii torentiale si a fulgerelor, la scorul de 18-0 pentru ”stejari”.

Dupa 30 de minute, meciul s-a reluat, dar dupa alte 10 minute arbitrul intalnirii a decis, din aceleasi motive, incheierea confruntarii si reluarea partidei in cursul zilei de marti, disputa urmand sa se reia din minutul 35, de la scorul de 18-0 pentru tricolori.

”Stejarii” pusesera puncte pe tabela de marcaj prin doua eseuri, unul reusit de Otar Turashvili, celalalt de Stephen Shennan, ambele transformate de Florin Vlaicu. Otar a jucat in Banat cativa ani buni, in timp ce Shennan este unul dintre cei mai buni marcatori ai supercampioanei Romaniei, Timisoara Saracens.

8 jucatori reprezentand clubul de pe Bega au inceput astazi din postura de titulari.

In celelalte partide ale zilei, din etapa a doua a WRNC, Argentina XV a invins Italia Emerging, scor 40-30, iar Namibia a trecut de Spania cu 34-32.