Rapid – Slask Wroclaw pe Dan Paltinisanu. Polonezii au facut spectacol in tribune, iar Rapid a condus mingea. Scor final: 1-1

TIMISOARA. Atmosfera incinsa la propriu pe Dan Paltinisanu. Rapidistii, in frunte cu Dan Alexa, i-au condus pe polonezii de la Slask Wroclaw cu 1-0 la pauza. Cei aproape 200 de suporteri ai echipei poloneze au creat tot felul de incidente in oras, iar pe stadion au aruncat cu petarde si cu fumigene, pe cand suporterii timisoreni au scandat pasnic pe tot parcursul primei reprize.

Pe stadion s-au aflat mii de suporteri. Meciul s-a jucat in returul play-off-ului Europea League. Dupa ce in meciul tur a reusit sa se impuna in deplasare cu scorul de 3-1, Rapid are cea mai usoara misiune dintre echipele romanesti intrate in competitie.

La pauza, Rapid este aproape calificata cu scorul general de 4-1. Giulestenii au avut foarte multe ocazii in prima repriza, iar in minutul 12 au reusit primul gol: Daniel Pancu a deschis scorul de la 6 metri cu o lovitura de cap dintr-o centrare a lui Surdu.

In minutul 19, meciul a fost intrerupt timp de cateva secunde bune pentru ca suporterii polonezi au aprins fumigene.

Dupa ce s-a reluat, Dan Alexa a primit primul cartonas galben al partidei, pentru ca l-a faultat pe polonezul Diaz. Suporterii timisoreni au fost alaturi de Alexa, ba chiar au atarnat un banner pe care au scris: „Multimim Alexa pentru tot ce ai facut pentru Poli Timisoara”.

Suporterii Rapid canta pe stadion. „Poli si Rapid se iubesc la infinit”, „Poli Timisoara” sunt doar cateva dintre lozincile spuse. Multi dintre ei au atarnat bannere cu injurii la adresa Federatiei Romane de Fotbal.

Rapidistii au mai avut o ocazie mare, in minutul 39, dar Pancu a sutat peste poarta.

__________________________________________________________________________________________

Repriza a doua!

Repriza a doua a inceput fara modificari in cele doua formatii. Arbitrul a impartit insa cateva cartonase galbene. In minutul 60, Razvan Lucescu a facut prima schimbare: l-a inlocuit pe Mihai Roman cu Ciprian Deac. Doua minute mai tarziu, giulestenii au obtinut o lovitura libera. A urmat o a doua, dar fara rezultate pe tabela de marcaj.

In minutul 85 s-a inregistrat o alta schimbare. Romeo Surdu a iesit de pe teren, iar in locul lui a intrat Sabrin Sburlea.

Minutul 90 este unul cu ghinion pentru rapidistii. Slask a egalat, prin golul lui Madej, venit chiar in ultimul minut regulamentar. In primul minut de prelungiri, Sburlea a ratat ultima ocazie a meciului, singur cu portarul Kelemen.

Partida s-a incheiat cu scorul de 1-1. Se pare ca Timisoara a fost cu noroc pentru Rapid, care s-a calificat mai departe in grupele Europa League.

1. ce rusine! poli si rapid se iubesc la infinit? serios? cvucs nu mai reprezinta de mult Timisoara si Banatul, sunt doar niste clone epigonice parvenite…
    nu e de mirare ca tot mai multi pleaca din galeria cvucs. unde a fost cvcus cand poli a fost retrogradata? ce au strigat? alea au fost manifestatii? in loc sa strige lozinici anti mitici si buCUResti au scandat mamaligi cu frf, cu duru si alte tampenii. de cand au ajuns timisorenii sa fie fratii cu miticii care ne saboteaza la maxim -economic, fiscal, finaciar? rusine pt toti cei care au fost la meci si i au pupat in fund pe miticii bronzati: nu exista mitici buni sau rai, ci doar mitici! rapid este o gasca care apartine mahalalei dambovitene cu un trecut comunist jegos.