Rapid a invins Timisoara sub panou, pentru a doua oara in acest sezon

TIMISOARA. In ultimul meci al etapei a XIV -a din liga nationala de baschet masculin, Rapid Bucuresti s-a impus pe teren propriu in fata SCM Timisoara, dupa un meci echilibrat, dar fara prea mult spectacol, cu 72 la 62.

Primul sfert a fost foarte strans, iar prima sirena a consemnat un avantaj minim pentru echipa gazda, 23-21. A doua secventa a fost mult mai slaba in realizari, dupa 10 minute de joc, scorul partial fiind de doar 15 la 11. Asadar, scorul pauzei a fost 38-32. In partea a doua, Rapidul s-a distantat, avand si un maxim de 15 puncte pe tabela de marcaj, dar echipa banateana a avut un forcing puternic si a ajuns, la un moment dat, la doar 6 puncte.

In cele din urma, bucurestenii s-au impus cu 72-62, reusind a doua victorie directa, dupa ce s-au impus, in aceasta toamna, si in sala Constantin Jude, intr-un meci al carui deznodamant s-a scris in prelungiri. In urma acestui rezultat, Rapid a ajuns la 8 victorii si 4 infrangeri, in timp ce Timisoara are 5 succese si 7 esecuri.

Cel mai bun jucator de pe teren a fost al gazdelor, Sayeed Kabir, cu 19 puncte si 10 recuperari, in timp ce de la Timisoara, Kesar si Grayson au avut cate 12 puncte fiecare.

Gruparea banateana va mai avea de disputat in acest an calendaristic un meci, pe 29 decembrie, pe teren propriu, cu formatia din Voluntari.