Rally-Sprint de calitate in Timis. Spectacol automobilistic in etapa de la Cheveresu Mare

TIMIS. 3 manse de cate 12 km, pline de adrenalina, cu piloti pregatiti din toate punctele de vedere pentru o cursa de neuitat. Campionatul Judetean de automobilism a continuat cu o etapa incendiara la Cheveresu Mare.

Desi vremea nu a tinut cu organizatorii, vantul foarte puternic punand mari probleme, sportivii si oficialii din Asociatia Auto Club Rally Timis, cu concursul maxim al Primariei Cheveresu-Mare, au reusit sa deruleze aceasta intrecere in conditii bune.

Batalia puternica a inceput de la prima mansa, cand echipajul lider actual al campionatului, Marius Giurisici – Vladusel Bogdan (Honda Civic) a scos un timp mai slab, fiind depasit de echipajul Mihoc Sorin – Diana Mihai (Renault Clio), care a si castigat astfel clasa 3, „clasa greilor”, urmat de binecunoscutul Sergiu Tirla – si copilot Laura Cioflan. Un echipaj constant pe podiumurile timsene, Alin Linca – Andrei Merauta (Peugeot 306), a ocupat cu brio locul 3 la clasa „grande” – clasa 3.

Echipajul Marius Giurisici – Bogdan Vladusel a recuperat timpul pierdut in prima mansa, 16 secunde, si a castiga clasa 1, iar locul al doilea a fost ocupat de un pilot surpriza, Andrei Simion(BMW 316i), concurent din Dragsina, la 1 minut diferenta. Simion a urcat si pe treapta 3 a podiumului la sectiunea Drift.

Comuna Cheveresu-Mare nu s-a lasat si l-a aruncat in concurs pe pilotul Norbert Reiter (Renault TW) care la prima participare intr-un concurs ocupa loc pe podium – locul 3, clasa 1. Echipajul Cosmin Haisan – Alexandru Stanciu (Ford Fiesta) a fost aplaudat la scena deschisa pentru prestatia sa, si a incheiat clasa 1 pe locul 4.

Dupa o batalie puternica cu echipajele Mihoc si Giurisici, pilotul Daniel Petenchea (Renault Clio) invinge numai la clasa 2, urmat la doar 8 secunde de echipajul Robert Onut – Regina Lacatus. Locul 3 al clasei a 2-a a fost ocupat de pilotul Andrei Boteiu, care pentru prima data intr-un concurs oficial a fost aplaudat si el la scena deschisa.

Concursul de drift s-a incheiat in ovatiile tuturor celor prezenti, Sergiu Tirla castigand detasat, dovedindu-se din nou un adevarat fachir al acestei discipline. „Gao” a fost urmat in clasament de cea care revine dupa o lunga pauza in concursurile automobilistice timisene, Diana Stefanescu, pauza care si-a pus amprenta pe prima mansa, cea de-a doua, sub indrumarea campionului Tirla aducandu-i locul 2 pe podium.

Podiumul a fost completat de Simion Andrei, pilotul din Dragsina, care desi nu era obisnuit cu concursurile de drift a incheiat pe podium.