Rally-Kart Dumbravita aduce o schimbare de lider in clasamentul general al Campionatului Judetean de Automobilism Timis

Cea de-a 6-a etapa a intrecerii automobilistice judetene a fost o etapa care a avut de toate: viteza, spectacol, abandonuri, reveniri si o schimbare de lider.
Rally-Kart Dumbravita a cuprins trei probe speciale. Primele doua s-au disputate in centrul comunei Dumbravita, in perimetrul format de stazile Kos Karoly-Ghe. Doja-Franyo Zoltan, de un traseu care a testat la maximul indemnarea pilotilor, iar a treia a fost o proba de viteza pe iarba, disputata de un teren viran.
‘Speedy’, cei mai buni timpi
Dupa ce etapa trecuta la Jimbolia a fost nevoit sa abandoneze, Claudiu Popa si-a luat revansa la Dumbravita. Cel numit de colegi „Speedy” si-a confirmat de aceasta data porecla si a reusit sa obtina cel mai bun timp din concurs, la fiecare din cele trei ‘speciale’.
Claudiu Popa a  incheiat PS 1 cu un timp de 02,53.57, urmatorii cei mai buni timpi la aceasta mansa fiind obtinuti de Peter Nemeth( 02,54.32) si Daniel Preunca(02,56.97).
Apoi la PS 2, ‘Speedy” a parcurs traseul in 02,48.90, fiind urmat ca timpi de Alexandru Krepelka(02,52.50) si Peter Nemeth(02,52,69), iar la ultima proba speciala, pe iarba, Popa a bifat un timp de 01.49.09, urmatorii cel mai bine clasati ca si timpi fiind debutantii Mihai Preunca(01,50.12) si Darko Pelici(01,51,39)
Dupa acest rezultat, Claudiu Popa atrecut pe primul loc si in clasamentul general la zi.
„E chiar foarte bine in pozitia de lider la general. Ma simt foarte bine, sper sa stau cat mai mult timp aici”, a glumit ‘Speedy’. „Dupa esecul de la Jimbolia, unde mi s-a spart cutia la prima ‘speciala” era cazul sa revin. Incet-incet am reusit sa fac si masina, mai sunt unele probleme la motor dar o sa le rezolv si pe acelea pe parcurs. Chiar a fost o etapa foarte interesanta, bine organizata”, a spus Claudiu Popa, care la Rally-Kart Dumbravita a primit cupa pentru prima pozitie la Clasa a II-a, cu un timp total de etapa de 07,31.56, fiind urmat pe podium de Florin Sburlea si de Marius Giurisici.
Demonstratie de forta din partea echipei tehnice a lui Preunca
Interesanta a fost si experienta prin care a trecut in timpul competitiei automobilistice de la Dumbravita,  Daniel Preunca. Pilotul de la Schoko Baroque Racing a parcurs fara probleme primele doua probe speciale la Clasa I, a menajat masina la Clasa II si a intrat din nou in concurs la Clasa III.  Aici insa, in timp ce parcurgea traseul la PS 2, planetara a cedat si a fost nevoit sa abandoneze. Echipa tehnica l-a salvat insa pe Preunca, mecanicii au reusit sa repare masina intr-un timp record si sa-i ofere sansa pilotului sa continue concursul la Clasa I, unde avea deja parcurse primele doua probe. Cu un timp bun obtinut si la PS 3,  pilotul a reusit sa incheie competitita chiar pe prima pozitie la aceasta clasa, fiind urmat pe podium de Marius Giurisici si Alin Suta.
Alti piloti nu au avut insa norocul lui Preunca, Alin Lapadusa si Alexandru Krepelka abandonand concursul. Lapadusa a avut parte de o problema tehnica in timpul probei speciale 2 cand a trecut linia de finish impingand masina, iar Krepelka a fost nevoit sa abandoneze la PS3.
La Clasa III s-a impus in final, Peter Nemeth, urmat de Marius Giurisici si de Daniel Grigorescu.
In competitia debutantilor Mihai Preunca l-a depasit pe Darko Pelici, adjudecandu-si primul loc, iar la ‘feminin’, Mihaela Borlovan a ocupat prima pozitie, in fata Alinei Popa.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
O noua echipa a intrat in concurs
Odata cu Rally-Kart Dumbravita si-a facut aparitia in competitia automobilistica judeteana si o noua echipa, AS Dumbravita, echipa din care vor face parte Peter Nemeth, Alin Linca, Florin Sburlea si Mihaela Borlovan.
Echipa nou-formata a si incheiat concursul de sambata pe primul loc, devansand Sport Masters Year 2012.
Pe langa etapa a VI-a din Campionatul Judetean de Automobilism, la Dumbravita s-a desfasurat si etapa a VI-a a Campionatului Judetean de Karting. La clasa Puffo Super Sport, castigator a fost Bogdan Ghitulescu, iar la Super sport Seniori s-a impus Mario Iordache.
La premierea castigatorilor etapei de la Dumbravita a participat si Maria Grapini.