Punct muncit la Medias. ACS Poli obtine primul rezultat pozitiv in deplasare

TIMISOARA. „Lanterna rosie” a Ligii 1, incepe sa palpaie. ACS Poli a scos un punct din runda intermediara, pe terenul revelatiei etapei precedente, Gaz Metan Medias. Ardelenii invingeau Astra zilele trecute, intr-un meci considerat in deplasare, iar astazi le-a fost mai greu cu elevii lui Ionut Popa.

In prima repriza, ACS Poli a stat bine in teren, s-a aparat grupat si a taiat culoarele de intrare in propriul careu. Doar Eric a fost periculos de la „gazari”. Pe partea ofensiva, banatenii nu au impresionat, dar au dat lovitura in minutul 30. Doman l-a lansat din propria jumatate de teren pe Popovici, care a sprintat si l-a driblat si pe portarul advers, pentru a inscrie, 0-1.

In partea secunda, Doman a mai amenintat putin poarta gazdelor, dar ineficient, in timp ce atacurile gazdelor aveau sa se inteteasca, tot cu Eric in prim plan. In minutul 70, dupa o faza prelungita de atac, Lullaku a inscris de la marginea careului mic, cu o lovitura de cap, 1-1. Acesta avea sa fie si scorul final, la capatul unui meci in care violetii puteau obtine mai mult, mai ales dupa eliminarea lui Zaharia, dar in care puteau sa si piarda.

Duminica, intr-un adevarat derby al durerii, ACS Poli va juca acasa cu ASA Tg. Mures, echipe ce nu au inca PLUS in dreptul punctelor.

ACS Poli: Straton – Straut, Scutaru, Bocsan, Novak, Artean, Llorente, Barbut, Carstocea, Doman, Popovici. Au mai jucat: Rosu, Draghici, Neagu.