Punct imens scos de Ripensia Timisoara. Trupa lui Pelici, egala formatiei de pe locul 2

TIMISOARA. Inca o partida in care s-a vazut ca niciun joc nu este castigat inainte. Academica Clinceni, locul 2 in clasament pornea favorita certa in jocul cu Ripensia Timisoara, locul 11, insa banatenii au facut un joc mare si au obtinut un punct, dupa o remiza muncita, 1-1.

Prima parte a fost echilibrata, cu gazdele avand un plus la posesie, dar si la ocazii, insa portarul Moldovan a fost la post de fiecare data. Banatenii au incercat si ei poarta adversa, dar Monea si Hecsko, doar l-au remarcat pe portarul advers.

Curajul Ripensiei in joc avea sa aduca rezultat in minutul 58, atunci cand dupa un contraatac de manual, Monea a pasat excelent pentru Dumiter care a deschis scorul cu un sut plasat, 0-1. Academica a avut insa replica imediata, iar Cristian Dumitru a egalat trei minute mai tarziu, dupa o faza prelungita de atac si finalizata din careul mare.

Pana la final, ambele echipe au mai avut cate o ocazie mare. Ripi putea puncta prin Monea si Mansour la aceeasi faza, iar gazdele prin Buziuc, dar Moldovan a retinut cu un reflex pe linia portii.

Ripensia obtine astfel un punct mare pe terenul echipei de pe locul 2 si face 29 de puncte, urmand a juca etapa viitoare acasa cu liderul din Snagov, echipa in fata careia nu a pierdut in tur, remizand tot la unu.

Ripensia: H. Moldovan – Ad. Popa, Tinc, Hecsko, Straut – Anghelina (Apro 80′), Stoi – Monea, Stoica (Mansour 65′), C. Toma (cpt.)(Al. Popovici 37′) – Dumiter
Antrenor: Alexandru Pelici.